Mazowsze: rusza program wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.
W województwie mazowieckim ruszy w tym roku program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców metodą naprotechnologii. Program będzie realizowany w latach 2016-2018. Środki na ten cel pochodzą z budżetu Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Podobny program przyjął Zarząd Województwa Podkarpackiego.
W tym roku Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał 100 tys. złotych na rozwój tego projektu. Podobne fundusze będą przyznane w dwóch kolejnych latach.
- Mamy zabezpieczone środki na ten cel. Wiemy, że są to skromne fundusze. Skierujemy je do naszego szpitala. Chodzi o Klinikę Ginekologii i Położnictwa w szpitalu Bródnowskim. Program nie jest kwestią, czy nas stać, czy nie. Musimy go rozpocząć. Jeśli projekt będzie cieszył się zainteresowaniem, to będziemy reagować - przyznał marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Radny Mazowsza Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej przekonuje, że naprotechnologia jest etyczną i skuteczną metodą leczenia niepłodności.
- Mam nadzieję, że program zostanie wkrótce wdrożony w życie. Metoda ta wykazuje bardzo wysoką trafność opracowania przyczyn niepłodności i ma możliwość zastosowania adekwatnego leczenia. Ta metoda wykorzystuje też leczenie hormonalne, czy mikrochirurgiczne - powiedział radny Piłka.
W uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego możemy przeczytać, że zaburzenia płodności stanowią jeden z najpoważniejszych problemów społecznych XXI wieku. Dotyczy on od 10 proc. do 15 proc. par, przy czym jedynie w 20 proc. przypadków stwierdza się niepłodność idiopatyczną, to jest jednostkę chorobową, której przyczyn nie da się jednoznacznie określić. Oznacza to, iż w 80 proc. przypadków przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki i właściwego leczenia może pozwolić na przywrócenie płodności.
"Temu właśnie celowi służy naprotechnologia, która jest metodą leczenia niepłodności, opartą na wnikliwej analizie jej przyczyn i wdrażaniu przez lekarzy specjalistów stosownych procedur terapeutycznych. Naprotechnologia daje wielu małżeństwom szansę na godziwe, skuteczne leczenie zaburzeń organicznych u podstaw ich bezpłodności" - czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą w ubiegłym roku przyjęli radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Głównym celem Programu wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego metodą naprotechnologii na lata 2016-2018 powinno być zapewnienie mieszkańcom województwa mazowieckiego równego dostępu i możliwości skorzystania ze wsparcia metodą naprotechnologii dla par bezskutecznie starających się o potomstwo.
Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności, opracowana przez amerykańskiego ginekologa i chirurga Thomasa Hilgersa, założyciela Instytutu Papieża Pawła VI w Omaha i członka Papieskiej Akademii „Pro Vita”. Swe ponad 30-letnie doświadczenia zebrał w obszernym podręczniku naprotechnologii, wydanym w języku angielskim w 2004 r. pt. „The Medical and Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY”. Metoda opiera się na bardzo dokładnej obserwacji cyklu miesięcznego kobiety, pełnej i nowoczesnej diagnostyce oraz stosowaniu leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Nie pomija także delikatnych, acz bardzo ważnych dla prokreacji aspektów psychologicznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.