Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się w poniedziałek aktualizacją programu prywatyzacji - powiedział w niedzielę minister skarbu Aleksander Grad. Dodał, że jeśli Komitet nie będzie miał do niego uwag, to plan może trafić we wtorek na posiedzenie rządu.
Minister podkreślił, że aktualizacja programu jest jego autorskim projektem. "Projekt przygotowałem na życzenie pana premiera i Rady Ministrów, gdy zastanawialiśmy się, w jaki sposób wspierać finanse publiczne, budżet. Zaproponowaliśmy zmianę programu prywatyzacji. Taki projekt przygotowałem i przesłałem go na Komitet Stały i Radę Ministrów" - wyjaśnił w TVN24.
Zaktualizowany program prywatyzacji zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos.
"Zaproponowałem źródła przychodów z prywatyzacji na 18 miesięcy. Jedną z wielu propozycji była ewentualna sprzedaż jakiegoś pakietu akcji KGHM" - powiedział Grad. Dodał, że chodzi o sprzedaż od 10 do 41 proc. akcji miedziowej spółki.
Skarb Państwa ma 41 proc. akcji w miedziowej spółce.
Grad zaznaczył, że jest to jego propozycja, która zostanie przedyskutowana przez rząd. "W tej chwili jesteśmy jeszcze przed debatą i decyzją, jaki będzie ostateczny kształt tego dokumentu" - zaznaczył.
Minister odniósł się też do działań związków zawodowych, które zostały podjęte po upublicznieniu informacji o planach sprzedaży akcji KGHM. "W tej spółce związki zawodowe przez lata budowały sobie nieuzasadnioną pozycję i chęć wpływania na wszystkie decyzje, które na poziomie zarządzania tą spółką są podejmowane. Nie można mieszać pewnych ról" - podkreślił.
W czwartek związkowcy z KGHM ogłosili pogotowie strajkowe; tego samego dnia wicepremier Grzegorz Schetyna powiedział dziennikarzom, że prywatyzacja miedziowej spółki nie wchodzi w grę w tej kadencji parlamentu. W piątek Donald Tusk zapowiedział rekomendowanie rządowi wyłączenie KGHM z szybkiej prywatyzacji. Według szefa rządu prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa, bo dywidenda z zysku KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa.
Plan prywatyzacji do końca 2010 roku przewiduje prywatyzację co najmniej kilkunastu kluczowych spółek Skarbu Państwa, m.in. z branży energetycznej: Enei, firmy Tauron, PGE, Energi i ZE PAK oraz z sektora chemicznego: Ciechu, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy, Tarnów i Kędzierzyn. Plan zakłada również prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao SA, LW Bogdanka, Ruch i Lotos.
W projekcie zaproponowano także przyjęcie zasady uzyskiwania bieżącej akceptacji Rady Ministrów dla prywatyzacji spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej (gdy prywatyzacja może pomóc przedsiębiorstwu) oraz zagrożonych słabym zainteresowaniem inwestorów i ofertami niższymi od wycen.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.