22. Franciszkańskie Spotkania Młodych

- Wieczorną Mszą świętą w niedzielę w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla (Podkarpackie) rozpoczęły się 22. Franciszkańskie Spotkania Młodych (FSM). Bierze w nich udział ponad tysiąc osób z Polski oraz Ukrainy.

Tegoroczne spotkania odbywają się pod hasłem: "z Franciszkiem i Klarą... wybieramy życie". Dyrektor spotkań, ojciec Piotr Reizner zauważył, że hasło to jest wpisane w temat bieżącego roku w kościele: "otoczmy troską życie".

"Jako franciszkanie przeżywamy również czas jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia naszej reguły, czyli faktycznego początku zakonu. W trakcie FSM chcemy zatem połączyć te specyficzne okoliczności i mówić o życiu pisanym z wielkiej litery, życiu, którym jest sam Jezus - osoba najważniejsza dla św. Franciszka" - zaznaczył Reizner.

W programie FSM, które potrwają do soboty, znajdą się m.in. nabożeństwa, pasowanie na Rycerzy Niepokalanej, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje głoszone przez świeckich i duchownych. Jak zapowiedziała rzeczniczka spotkań Małgorzata Pabis, zostaną na nich poruszone m.in. tematy trudne, takie jak zapłodnienie in vitro.

Ponadto w ramach FSM odbędę się rozmowy w grupach, górskie wędrówki, koncerty muzyczne, w tym zespołu "Fioretti" z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów oraz seanse filmowe w "Kinie pod chmurką", a także turniej siatkówki. W czasie FSM franciszkanin, misjonarz z Paragwaju Łukasz Samiec przyjmie święcenia kapłańskie, których udzieli mu biskup zamojsko-lubaczowski Mariusz Leszczyński. Będzie też można oddać krew dla potrzebujących.

Gościem młodzieży będzie m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do przyjazdu. Zapewniają, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Wystarczy tylko przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne w biwakowych warunkach.

Tydzień wcześniej w Bołszowcach na Ukrainie odbyły się podobne Franciszkańskie Spotkania Młodych, w których wzięło udział około pół tysiąca młodych Polaków, Ukraińców i Rosjan.

Św. Franciszek z Asyżu (1181 r. - 1226 r.) był misjonarzem, mistykiem i stygmatykiem. Założył zakon franciszkanów.

Św. Klara z Asyżu (1193 lub 1194 r. - 1253 r.) była zakonnicą i duchową córką Franciszka z Asyżu; współzałożycielka wspólnoty zakonnej klarysek.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »