Reklama

Krytycznie o umowie UE-Turcja

Posługujące wśród uchodźców organizacje katolickie sceptycznie odniosły się do zawartego między Unią Europejską a Turcją porozumienia w sprawie nielegalnych imigrantów.

Reklama

Porozumienie to pozwala m.in. na deportację na terytorium tureckie ludzi, którzy w ostatnich miesiącach dostali się przez granice Grecji do Unii.

Jak czytamy w opublikowanym w Madrycie specjalnym komunikacie tamtejszej Caritas, CONFER, apostolatu społecznego Towarzystwa Jezusowego oraz Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, organizacje zajmujące się pracą z migrantami i uchodźcami wyrażają przerażenie i pełny sprzeciw wobec osiągniętego w Brukseli porozumienia. Ich zdaniem jest to umowa bezprecedensowa, mająca na celu radykalną zmianę w polityce imigracyjnej. Jest to też poważny krok wstecz, gdy chodzi o przestrzeganie praw człowieka. „Unia Europejska zdecydowała się kupić od rządu w Ankarze i od innych podmiotów, za nadzwyczajną dodatkową opłatą 3 mld euro, zatrzymanie uchodźców poza granicami unijnymi, a także deportację do Turcji, nawet zbiorową, wszystkich uchodźców przybywających do Unii” – czytamy w komunikacie.

Organizacje te domagają się od państw członkowskich Unii przestrzegania postanowień Konwencji Genewskiej oraz fundamentalnych wartości. „Wzywamy po raz kolejny Unię Europejską do zapewnienia bezpiecznego i legalnego wjazdu na nasze terytorium, zapewniając ochronę praw człowieka i godności osobistej ludziom uciekającym przed terrorem i rozpaczą” – piszą sygnatariusze. Przypominają przy tym także, że porozumienie z Turcją narusza międzynarodowe i europejskie konwencje, ratyfikowane przez państwa członkowskie Unii. Zakazują one wyraźnie deportacji osób prześladowanych i ofiar wojny.

Przedstawiciele katolickich organizacji przypominają w swym oświadczeniu także słowa wypowiedziane w tym kontekście przez Papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 25 listopada 2014 r.: „Europa będzie w stanie poradzić sobie z problemami związanymi z imigracją, (...) jeśli będzie umiała prowadzić poprawną, odważną i konkretną politykę, która pomoże krajom ich pochodzenia w rozwoju społeczno-politycznym i przezwyciężaniu konfliktów wewnętrznych – głównej przyczyny tego zjawiska – zamiast polityki interesu, która zaostrza i podsyca te konflikty. Trzeba usuwać przyczyny, a nie tylko skutki” – mówił Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama