"Parytety mają szansę"

Organizatorki Kongresu Kobiet spotkały się we wtorek z prezydentem Lechem Kaczyńskim, aby namawiać go do poparcia parytetów na listach wyborczych i powołania niezależnego rzecznika ds. kobiet. Minister Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała po spotkaniu, że zdaniem prezydenta "parytety mają szansę", a jeśli taka ustawa trafi na jego biurko, to Lech Kaczyński z pewnością ją podpisze.

Junczyk-Ziomecka dodała, że zdaniem prezydenta należy zastanowić się, czy należy wprowadzić 50-procentową reprezentację kobiet na listach wyborczych, czy mniejszą.

Jak powiedziała dziennikarzom szefowa PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, prezydent pozytywnie odniósł się także do postulatu powołania pełnomocnika do spraw kobiet.

Wprowadzenie parytetów dla kobiet na listach wyborczych i powołanie rzecznika ds. kobiet to najważniejsze postulaty Kongresu Kobiet, który odbył się w czerwcu w Warszawie. Jak podkreśliła Bochniarz, Kongres zaowocował ponad setką postulatów, jednak są one obecnie opracowywane, a organizatorki Kongresu koncentrują się na razie na dwóch najważniejszych.

Poinformowała, że obywatelski projekt ustawy wprowadzającej parytety jest już gotowy i wyraziła nadzieję, że jesienią trafi do Sejmu.

Junczyk-Ziomecka przypomniała, że ona sama, a także małżonka prezydenta Maria Kaczyńska pracowały w Radzie Programowej i uczestniczyły w Kongresie, dzięki czemu prezydent miał "informacje z pierwszej ręki" na temat tego, co się tam działo.

Wcześniej - w połowie lipca - organizatorki Kongresu Kobiet spotkały się z marszałkiem Sejmu oraz szefami klubów parlamentarnych. Wśród polityków zdania co do mechanizmów wspierania udziału kobiet w życiu publicznym - takich jak kwoty i parytety - są podzielone. W PO prowadzona jest wewnętrzna dyskusja w tej sprawie. Platforma jest też otwarta na pomysł powołania rzecznika praw kobiet. Postulaty uczestniczek kongresu popiera klub Lewicy, którego posłowie pracują nad własnym projektem dotyczącym m.in. powołania rzecznika praw kobiet. Z kolei PSL jest przeciwne parytetom dla kobiet.

Kongres Kobiet Polskich to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców i wiele innych środowisk. Po kongresie powołano grupę roboczą, która pracuje nad wprowadzeniem w życie pokongresowych postulatów. Organizatorki chciałyby, aby kongres stał się imprezą cykliczną.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »