- Mężczyznę mieszkającego w mieście Gaza zatrzymano z powodu podejrzenia o honorowe zabójstwo córki, popełnione z powodu telefonu komórkowego - poinformowała w środę palestyńska organizacja ochrony praw człowieka. Zatrzymano również trzech braci ofiary.
Prawdopodobnie to ojciec zabił córkę, okładając ją żelaznym łańcuchem tak, że roztrzaskał jej czaszkę. Wcześniej dowiedział się, że kobieta ma telefon komórkowy i rozmawia z kimś spoza rodziny.
27-letnia ofiara była matką pięciorga dzieci. Jest dziesiątą w tym roku ofiarą tzw. honorowych zabójstw popełnianych na terytoriach palestyńskich i wśród Arabów w Izraelu.
Ofiarami zbrodni na tle honoru padają najczęściej kobiety z muzułmańskich rodzin. Bliscy, nie uznając ich sposobu postępowania i życiowych wyborów niezgodnych z obyczajem muzułmańskim, wymierzają im kary, z pozbawieniem życia włącznie.
Pod koniec czerwca Rada Europy ogłosiła w raporcie, że w Europie rośnie liczba zbrodni honorowych; na świecie dochodzi do 5 tysięcy takich zbrodni rocznie.
Raport definiuje zbrodnie honorowe jako "zespół przemocy zastosowany wobec kogoś przez jego rodzinę w imię honoru". Obejmują one zabójstwo, uprowadzenie, ciężkie okaleczenia, jak np. oblanie kwasem, które czasem doprowadzają ofiarę do samobójstwa.
Świecka karmelitanka, która zmarła w 1955 roku, jest bliżej wyniesienia na ołtarze.
Handel narkotykami, handel bronią, wymuszenia - i do tego posługują się brutalnymi metodami.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.
W ciągu minionego roku zmarło ponad 300 tys. osób, przy zaledwie 71 tys. urodzeń.