Reklama

Senat: umowy o pracę z Polakiem po polsku

Umowy o pracę, w których jedną ze stron jest obywatel polski, będą musiały być sporządzane zawsze po polsku - za takim rozwiązaniem opowiedział się w piątek Senat, popierając nowelizację ustawy o języku polskim. Przyjął też nowelizację Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą po uznaniu przepisu za niekonstytucyjny, wznowienie postępowania może nastąpić wyłącznie na korzyść oskarżonego.

Reklama

Senatorowie poparli nowelizację niemal jednogłośnie: za przyjęciem jej głosowało 86 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją, na wniosek jednej ze stron zawieranej umowy może zostać ona także sporządzona w języku lub językach obcych. Stroną wnioskującą będzie mógł być pracownik niebędący obywatelem polskim, pochodzący zarówno z jednego z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza niej. Moc prawną będzie jednak miała umowa w języku polskim.

Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2005 r. Obecnie przedsiębiorcy mogą sporządzać umowy o pracę w dowolnym języku. Trybunał uznał te przepisy za niekonstytucyjne.

Nowelizacja, której projekt przygotowany został w Senacie, zmienia też w analogiczny sposób przepisy dotyczące wszystkich dokumentów funkcjonujących na rynku konsumenckim (np. gwarancji, rękojmi).

Ponieważ Senat przyjął jedną poprawkę do nowelizacji ustawy (ma ona charakter techniczno-legislacyjny) trafi z powrotem do Sejmu.

Senat przyjął też nowelizację Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą po uznaniu przepisu za niekonstytucyjny, wznowienie postępowania może nastąpić wyłącznie na korzyść oskarżonego.

Regulacja ta dostosowuje przepisy prawne do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2006 roku. Ogranicza dopuszczalność wznowienia postępowania na korzyść oskarżonego tylko do tych przypadków, w których przepis prawny uznany przez Trybunał za niekonstytucyjny, stanowił podstawę skazania lub warunkowego umorzenia.

Uprawnienie do zainicjowania wznowienia postępowania uzyskał także pokrzywdzony. Ustawa nie wskazuje rodzajów orzeczeń, których może dotyczyć wniosek o wznowienie postępowania, usuwając w ten sposób dotychczasowe ograniczenia.

Był to senacki projekt ustawy.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama