Łódź: Festiwal filmów bollywoodzkich

Plenerowe pokazy filmów bollywoodzkich, wspólne tańce w rytmach indyjskich, nauka wiązania sari i degustacje specjałów kuchni hinduskiej - to główne atrakcje II Festiwalu Infosys Bollylodz Kino Letnie, który w połowie sierpnia rozpocznie się w Łodzi.

Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz filmowe hity z Indii wyświetlane będą na dużym, dmuchanym ekranie w Pasażu Schillera przy najsłynniejszej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej. Projekcje będą odbywać się w każdą sobotę do 19 września.

Jak zapewniają organizatorzy, podczas każdego z sześciu sobotnich wieczorów widzowie będą mieli okazję obejrzeć jeden z "przebojów bollywoodzkiej fabryki snów", a także wziąć udział w specjalnych konkursach i licznych wydarzeniach. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

W repertuarze tegorocznego festiwalu znalazły się filmy z idolami kina bollywoodzkiego - Shak Rukh Khanem oraz Kajol Devgan. Imprezę zainauguruje jednak zdobywca tegorocznych Oscarów, brytyjski dramat "Slumdog. Milioner z ulicy" - opowiadający o 18-letnim mieszkańcu slamsów Bombaju, który bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów".

Podczas trwania imprezy, widzowie będą mieli okazję obejrzenia pokazu tańca charakterystycznego dla zbiorowych scen w oglądanych hinduskich filmach. Odważniejsi widzowie będą mogli wziąć udział w lekcji krótkiego układu tanecznego. Dla smakoszy organizatorzy szykują degustacje potraw hinduskich, przygotowanych przez Hindusów.

Festiwal będzie także okazją, aby poznać hinduskie zwyczaje, zobaczyć, jak wiąże się sari - charakterystyczną w Indiach część garderoby kobiecej, poddać się upiększającemu makijażowi w stylu gwiazd filmów bollywoodzkich i dowiedzieć się, dlaczego Hinduski przyklejają sobie na czołach kropki (tzw. bindi).

Według organizatorów imprezy, "idea Festiwalu łączy jeden z najważniejszych elementów łódzkiej tradycji - +Łódź Filmową+ z koncepcją wielokulturowości miasta".

Nazwa Bollywood, określająca indyjski przemysł filmowy, powstała w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Rocznie w Bollywood powstaje więcej filmów niż w amerykańskim Hollywood. Charakterystyczną cechą indyjskich filmów jest czas ich trwania; przeciętnie 3 godziny. W Bollywood produkuje się zarówno musicale i romanse, jak i thrillery, komedie romantyczne, dramaty gangsterskie czy horrory.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Poniedziałek
noc
16°C Poniedziałek
rano
25°C Poniedziałek
dzień
26°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »