Wielki Czwartek u luteran

W Wielki Czwartek w Kościele luterańskim obchodzona jest pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Sakramentu Ołtarza nazywanego także Komunią Świętą (Eucharystią) lub Wieczerzą Pańską.

W kościołach luterańskich odprawiane są nabożeństwa wieczorne, podczas których wspomina się spotkanie Jezusa z uczniami w Jerozolimie czyli Ostatnią Wieczerzę - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

Podkreśliła jednocześnie, że Wielki Czwartek, mimo podniosłego i pasyjnego charakteru Wielkiego Tygodnia, jest w liturgii Kościoła dniem radości i wdzięczności. Ołtarz jest nakryty na biało, a wierni śpiewają radosne: "Chwała Bogu na wysokościach". W tym dniu dzwony w kościołach dzwonią po raz ostatni, potem milkną aż do Wielkanocy.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, luteranie wierzą, że Komunia Święta jest sakramentem, to znaczy ustanowionym przez Jezusa Chrystusa widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej oraz, że jest to prawdziwe ciało i prawdziwa krew Chrystusa, w chlebie i winie i pod postacią chleba i wina, dana chrześcijanom przez Słowo Chrystusa.

Zgodnie z ustanowieniem Chrystusa - jak zaznaczyła rzeczniczka Kościoła, Komunia Święta jest udzielana wszystkim wierzącym pod dwiema postaciami - chleba i wina. Tradycyjnie, wierni uczestniczą w Komunii Świętej przy ołtarzu przyjmując postawę klęczącą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Paweł
  24.03.2016 22:03
  Czy na heretyckim portalu dla luteran znajdziemy informacje o Wielkim Czwartku w Kościele?
  Gościu Niedzielny, nie idźcie tą drogą.
 • Maciej1
  24.03.2016 22:39
  Luteranie obchodzą tylko pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Sakrament Ołtarza. W ich komunii nie ma Jezusa pod postacią chleba i wina. Nie są kapłanami więc nie otrzymali od Jezusa władzy przemienienia Chleba w Jego Ciało a wino w Jego Krew. Tylko w Kościele Wschodnim i Zachodnim Jezus przez słowa konsekracji jest Obecny.
 • Maciej1
  24.03.2016 23:04
  Wspólnoty Protestanckie (Luterańskie, Kalwińskie i inne) nie mają ważnej Eucharystii (z punktu widzenia Kościołów, które mają sukcesję), z dwóch powodów:
  1/ Ich duchowni - pastorowie (zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bo i kobiety są tam pastorami, tyle że nie w każdym kraju) nie mają ważnych święceń - sukcesja apostolska została zerwana w XVI w.
  2/ inne rozumienie Eucharystii (różnice wcale nie są "subtelne", ale dotykają samej istoty rzeczy) - protestanci nie wierzą, że Pan Jezus jest obecny w Komunii św. prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie, inaczej też rozumieją ofiarę eucharystyczną dlatego ich nabożeństwo, zwane Wieczerzą Pańską, nie jest ważnie sprawowaną Eucharystią, o czym mówi także Sobór Watykański II w swoich dokumentach.
 • Paweł
  13.04.2017 11:43
  smutne to a przecież wierzymy w tego samego Jezusa :(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Środa
  dzień
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »