Karolina Serwońska z diecezji rzeszowskiej zwyciężyła w finale XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej.
Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku współorganizatorem jest inna diecezja. Obowiązek przeprowadzenia XXVI edycji wzięła na siebie diecezja łowicka.
Do kompleksu hotelowo-kongresowego w Ossie niedaleko Białej Rawskiej przyjechali reprezentanci wszystkich diecezji - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Wczoraj pisali test. Dzisiaj rano po Mszy św. w sanktuarium w Białej Rawskiej ogłoszono nazwiska 10 laureatów, którzy w sali kongresowej ośrodka w Ossie przystąpili do etapu ustnego. Pozostałych 112 finalistów było widzami ostatecznej rozgrywki.
Po zsumowaniu punktów z etapów pisemnego i ustnego okazało się, że zwyciężyła Karolina Serwońska, reprezentująca diecezję rzeszowską. Drugie miejsce przypadło Annie Mazur z diecezji tarnowskiej, a trzecie - Marcinowi Mydlakowi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Do etapu szkolnego olimpiady przystąpiło 17 tys. uczniów. Uczestników finału ogólnopolskiego wyłonił etap diecezjalny. Hasło tegorocznej olimpiady: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń" nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. poświęconej tematyce wychowania.
Nagrody i dyplomy laureatom, finalistom oraz opiekunom uczniów wręczali m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial i ks. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.
Laureaci pierwszych trzech miejsc pojadą na pielgrzymkę do Włoch. Pozostali z pierwszej dziesiątki otrzymali sprzęt RTV. Wszystkich obdarowano książkami i lalkami w strojach łowickich oraz jabłkami, z których słynie teren diecezji łowickiej. Dodatkowo rozlosowano nagrody w postaci elektroniki użytkowej.
Zwyciężczyni K. Serwońska, uczennica I klasy LO w Bieczu, odebrała jeszcze jedną wyjątkową nagrodę - dużą łowicką wycinankę składającą się z 5 tys. elementów.
OTK ma status olimpiady przedmiotowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Laureaci i finaliści wywalczyli sobie indeksy na wybrane kierunki kilku uczelni wyższych w Polsce.
Najwięcej miejsc czaka na nich na UKSW. - Mogą studiować praktycznie na wszystkich wydziałach. Dziekani wydziałów świeckich dali się przekonać, że mają przed sobą ludzi z pasję. Taki człowiek niekoniecznie musi być teologiem. Może być dobrym prawnikiem, historykiem czy absolwentem administracji - mówi ks.Tomasik.
Uczestnicy chwalili bardzo dobrą organizację finału. Złożyła się na to praca wolontariuszy i księży z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej.
Wsparcie okazali sponsorzy, lokalne samorządy, wszystkie starostwa, których siedziba leży na terenie diecezji łowickiej, oraz samorząd woj. łódzkiego.
Pobyt w ośrodku w Ossie był możliwy dzięki dzięki życzliwości Małgorzaty Chechlińskiej, prezesa Zarządu Grupy Trip.
Lista laureatów XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej
I miejsce - Karolina Serwońska, diecezja rzeszowska
II miejsce - Anna Mazur, diecezja tarnowska
III miejsce - Marcin Mydlak, diecezja zamojsko-lubaczowska
IV miejsce - Katarzyna Baran, diecezja sandomierska
V miejsce - Daniel Kędziora, diecezja opolska
VI miejsce - Kacper Słodki, diecezja łowicka
VII miejsce - Anna Siemieńska, archidiecezja przemyska
VIII miejsce - Daniel Krzywda, archidiecezja katowicka
IX miejsce - Katarzyna Mroczek, diecezja warszawsko-praska
X miejsce - Katarzyna Zielińska, diecezja radomska
Marcin Kowalik /Foto Gość
Laureaci XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej
Znane jest już hasło kolejnej edycji olimpiady: "Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca". Nawiązuje do stulecia objawień fatimskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.