Karolina Serwońska z diecezji rzeszowskiej zwyciężyła w finale XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej.
Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku współorganizatorem jest inna diecezja. Obowiązek przeprowadzenia XXVI edycji wzięła na siebie diecezja łowicka.
Do kompleksu hotelowo-kongresowego w Ossie niedaleko Białej Rawskiej przyjechali reprezentanci wszystkich diecezji - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Wczoraj pisali test. Dzisiaj rano po Mszy św. w sanktuarium w Białej Rawskiej ogłoszono nazwiska 10 laureatów, którzy w sali kongresowej ośrodka w Ossie przystąpili do etapu ustnego. Pozostałych 112 finalistów było widzami ostatecznej rozgrywki.
Po zsumowaniu punktów z etapów pisemnego i ustnego okazało się, że zwyciężyła Karolina Serwońska, reprezentująca diecezję rzeszowską. Drugie miejsce przypadło Annie Mazur z diecezji tarnowskiej, a trzecie - Marcinowi Mydlakowi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Do etapu szkolnego olimpiady przystąpiło 17 tys. uczniów. Uczestników finału ogólnopolskiego wyłonił etap diecezjalny. Hasło tegorocznej olimpiady: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń" nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. poświęconej tematyce wychowania.
Nagrody i dyplomy laureatom, finalistom oraz opiekunom uczniów wręczali m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial i ks. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.
Laureaci pierwszych trzech miejsc pojadą na pielgrzymkę do Włoch. Pozostali z pierwszej dziesiątki otrzymali sprzęt RTV. Wszystkich obdarowano książkami i lalkami w strojach łowickich oraz jabłkami, z których słynie teren diecezji łowickiej. Dodatkowo rozlosowano nagrody w postaci elektroniki użytkowej.
Zwyciężczyni K. Serwońska, uczennica I klasy LO w Bieczu, odebrała jeszcze jedną wyjątkową nagrodę - dużą łowicką wycinankę składającą się z 5 tys. elementów.
OTK ma status olimpiady przedmiotowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Laureaci i finaliści wywalczyli sobie indeksy na wybrane kierunki kilku uczelni wyższych w Polsce.
Najwięcej miejsc czaka na nich na UKSW. - Mogą studiować praktycznie na wszystkich wydziałach. Dziekani wydziałów świeckich dali się przekonać, że mają przed sobą ludzi z pasję. Taki człowiek niekoniecznie musi być teologiem. Może być dobrym prawnikiem, historykiem czy absolwentem administracji - mówi ks.Tomasik.
Uczestnicy chwalili bardzo dobrą organizację finału. Złożyła się na to praca wolontariuszy i księży z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej.
Wsparcie okazali sponsorzy, lokalne samorządy, wszystkie starostwa, których siedziba leży na terenie diecezji łowickiej, oraz samorząd woj. łódzkiego.
Pobyt w ośrodku w Ossie był możliwy dzięki dzięki życzliwości Małgorzaty Chechlińskiej, prezesa Zarządu Grupy Trip.
Lista laureatów XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej
I miejsce - Karolina Serwońska, diecezja rzeszowska
II miejsce - Anna Mazur, diecezja tarnowska
III miejsce - Marcin Mydlak, diecezja zamojsko-lubaczowska
IV miejsce - Katarzyna Baran, diecezja sandomierska
V miejsce - Daniel Kędziora, diecezja opolska
VI miejsce - Kacper Słodki, diecezja łowicka
VII miejsce - Anna Siemieńska, archidiecezja przemyska
VIII miejsce - Daniel Krzywda, archidiecezja katowicka
IX miejsce - Katarzyna Mroczek, diecezja warszawsko-praska
X miejsce - Katarzyna Zielińska, diecezja radomska
Marcin Kowalik /Foto Gość
Laureaci XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej
Znane jest już hasło kolejnej edycji olimpiady: "Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca". Nawiązuje do stulecia objawień fatimskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.