To nie będzie nudna konferencja. Nikt nie zamierza chować głowy w piasek, ale dojrzale zmierzyć się z prawdą o polskim Kościele - szukając jego tożsamości. A w panelu dyskusyjnym "Blaski i cienie Kościoła w Polsce" - głos zabiorą cudzoziemcy od lat mieszkający w Polsce.
Z wykładem w ramach konferencji wystąpi m.in. s. Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb Życia”, prowadzącej domy dla bezdomnych, chorych i samotnych matek oraz działania przeciw wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych, na rzecz aktywizacji bezrobotnych i wyrównywania szans edukacyjnych ubogich dzieci i młodzieży. Obok niej swoje wykłady zaprezentują prof. Tadeusz Boruta, o. dr Gabriel Bartoszewski i prof. Jan Żaryn.
- Pomysł zorganizowania tej konferencji zrodził się dawno temu. Doszliśmy do wniosku, że powinna mieć taki właśnie tytuł, bo trudno charakteryzować Kościół tylko w jeden sposób. On istnieje, żyje i 1050 lat wpisuje się w przestrzenie polskiej kultury, także tej narodowej. Jednym z jego oblicz jest działalność charytatywna, innym święci. Chcieliśmy dążyć do ujęcia w miarę całościowej wizji Kościoła w Polsce, bo dzisiaj pytań i kontestacji jest bardzo dużo. Będziemy stawiać naukowe, ale przede wszystkim życiowo ważne dla Kościoła w Polsce pytanie, właśnie w rocznicę chrztu - wyjaśnia ks. prof. Krzysztof Kaucha, dyrektor Instytutu Teologii Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Naszą konferencję dedykujemy przede wszystkim ludziom wierzącym, potrafiącym docenić znaczenie chrztu, zdającym sobie sprawę z jego narodotwórczej wartości. Przecież 1050 lat temu w naszej części Europy, pomiędzy dwiema potęgami, zaczął powstawać naród, który osiągnął pułap własnego języka, jedności, wspólnej kultury, stając się podmiotem jednego Kościoła - należącego do Kościoła powszechnego - tłumaczy ks. prof. Kaucha.
- Niekiedy wychodzimy z założenia, że we współczesnym świecie musimy się najpierw wytłumaczyć ze swojej wiary, z chodzenia do kościoła, z życia zasadami moralnymi, ze swojego katolicyzmu, zamiast iść w świat z przekonaniem, że wiara w Chrystusa nadaje naszemu życiu sens - dodaje ks. prof. Jacenty Mastej, współorganizator konferencji.
- Najbardziej może się przysłużyć Kościołowi w Polsce, w rocznicę chrztu, zrealizowanie wysiłku określenia jego tożsamości. Kto współcześnie wiedzie prym? Ten, który ma zwartą tożsamość i zna swoje cele. Podczas wszystkich dyskusji, w których uczestniczy siłą rzeczy Kościół – zapominamy być może o naszej głównej tożsamości - podkreśla ks. prof. Kaucha.
„Oblicza Kościoła w Polsce” to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Teologii Fundamentalnej KUL w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski. Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 5 kwietnia, Mszą św. o 8.00, która będzie odprawiona w kościele akademickim pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Początek konferencji o 9.00 w sali C-1031 Kolegium Jana Pawła II KUL.
W części popołudniowej przewidziany jest panel dyskusyjny: „Blaski i cienie Kościoła w Polsce”, w którym głos zabiorą cudzoziemcy od lat mieszkający w Polsce i zaangażowani w życie polskiego Kościoła. Będą to: s. Nazarena Scopelliti SCSF - Sycylijka ze zgromadzenia Sióstr Kolegium Świętej Rodziny, prof. Viara Maldjieva, pochodząca z Bułgarii slawistka, ks. dr Manfred Deselaers - Niemiec, który poświęcił się pracy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz dr hab. Max Stebler - pochodzący ze Szwajcarii wykładowca w Instytucie Germanistyki KUL.
Konferencję zakończy wykład ks. prof. Krzysztofa Kauchy, dyrektora Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL, na temat tożsamości Kościoła w Polsce i zadań płynących z chrztu. Organizatorzy przewidują możliwość zabrania głosu uczestników konferencji, czas na dyskusję zarezerwowany jest zarówno po części pierwszej, jak i drugiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.