Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland docenił fakt, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie zmian w TK została przekazana do Sejmu - powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski po poniedziałkowym spotkaniu Jaglanda w resorcie dyplomacji.
"Bardzo docenił fakt, w jaki sposób opinia Komisji Weneckiej została potraktowana, tzn. że została przekazana do Sejmu, wskazał, że to dokładnie idzie po linii rekomendacji" - tak Stępkowski relacjonował opinię Jaglanda. "Ta decyzja konweniuje z rekomendacjami Komisji Weneckiej, doceniał, że w ten proces będą zaangażowani zarówno politycy, jak i eksperci" - dodał wiceszef MSZ.
W wydanym komunikacie MSZ poinformował, że podczas rozmowy na temat TK szef resortu Witold Waszczykowski przedstawił stanowisko, iż polski rząd "sam zwrócił się do Komisji Weneckiej z wnioskiem o opinię i chociaż jest rozczarowany jej treścią, to jednak podchodzi do niej pozytywnie przekazując ją Sejmowi, by tam, zarówno w gronie ekspertów, jak i polityków, podjęto refleksję nad możliwymi kierunkami zmian".
Jak podało biuro rzecznika prasowego ministerstwa, rozmowa ministra z sekretarzem generalnym RE przebiegła w dobrej atmosferze i dotyczyła przede wszystkim współpracy między Polską a Radą Europy. Waszczykowski podkreślał w tym kontekście polskie zaangażowanie w działalność Rady w zakresie praw człowieka i praworządności.
Waszczykowski i Jagland poruszyli również m.in. tematy regionalnego bezpieczeństwa, szczytu NATO w Warszawie, przyszłości UE w kontekście "Brexitu", kryzysu uchodźczego, sytuacji na Ukrainie i Białorusi oraz kwestię reformy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - przekazało MSZ w komunikacie.
Resort podkreślił, że Jagland wysoko ocenił zarówno współpracę RE z Polską, jak i "otwarcie, z jakim polskie władze potraktowały opinię Komisji Weneckiej przekazując jej tekst Sejmowi".
We wcześniejszej wypowiedzi dla mediów - bezpośrednio po spotkaniu Jaglanda z szefem polskiego MSZ - Stępkowski ocenił ok. półgodzinne rozmowy jako "bardzo dobre" i poinformował, że poruszono w nich m.in. "tematy dotyczące sytuacji wewnętrznej w Polsce". Według nieoficjalnych informacji, oprócz kwestii TK, wśród tematów rozmowy znalazły się również reforma prokuratury oraz zmiany w mediach publicznych.
"Widać było, że wychodził z tego spotkania bardzo zadowolony; został zaopatrzony w dużą ilość informacji i wydawał się tymi informacjami bardzo usatysfakcjonowany" - przekonywał Stępkowski.
Odnosząc się do sytuacji wewnętrznej sekretarz generalny Rady Europy miał zaznaczyć - według Stępkowskiego - że "bardzo ważne jest porozumienie między wszystkimi siłami politycznymi". "Podkreślał, że będzie namawiał wszystkich do tego, żeby właśnie to porozumienie i rozmowy zacząć" - dodał wiceminister.
Według relacji Stępkowskiego, Jagland wskazywał również na potrzebę rozwagi "w dokonywaniu jakichkolwiek zmian".
Jak mówił, przedmiotem dużego zainteresowania sekretarza generalnego RE w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji były również relacje Polski z jej wschodnimi sąsiadami. "Rada Europy bardzo dużą wagę przywiązuje do roli Polski w integrowaniu chociażby Białorusi z resztą Europy, z ułatwianiem Białorusi drogi w kierunku RE i instytucji europejskich" - relacjonował Stępkowski.
Pytany, czy sekretarz generalny Rady Europy pytał o publikację wyroku TK, Stępkowski odparł: "nie, ten wątek się nie pojawił podczas rozmów". "Trzeba pamiętać, że żeby opublikować wyrok, najpierw musi być wyrok. Wyrok zapada w wyniku zaistniałych, bardzo określonych przesłanek proceduralnych, tak że tutaj problem sytuuje się na zupełnie innej płaszczyźnie" - dodał.
Dziennikarze pytali też, czy Jagland nalegał na stronę polską, by ta wdrożyła rekomendację opinii Komisji Weneckiej. "Trudno tę wymianę zdań potraktować jako rekomendację, dominowało takie poczucie satysfakcji, jeśli chodzi o otwartość strony polskiej w sposobie potraktowania opinii Komisji Weneckiej" - powiedział.
Po spotkaniu w MSZ, Jagland spotkał się w Sejmie z marszałkiem Markiem Kuchcińskim; następnie sekretarz generalny RE rozmawiał z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą. W dalszej kolejności zaplanowano spotkania Jaglanda z ministrem kultury i wicepremierem Piotrem Glińskim, prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.
O przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu zdecydowała premier Szydło. Tam ma zostać wypracowane rozwiązanie sporu wokół TK. W czwartek odbyło się spotkanie liderów partii, na którym rozmawiano o możliwości przełamania kryzysu. Szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował po nim, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK. Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył natomiast, że na spotkaniu nie było przełomu i nie widzi obecnie szans na kompromis.
Konkluzją opinii Komisji Weneckiej - jak informowała sama Komisja - było stwierdzenie, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.