- Nie ma nowego wniosku o ekstradycję z USA polonijnego biznesmena Edwarda Mazura ws. zabójstwa b. szefa policji Marka Papały. Prowadzimy śledztwo, zbieramy dowody - powiedział w środę PAP Robert Majewski, wiceprokurator apelacyjny w Warszawie, który nadzoruje zajmujący się tą sprawą pion ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej.
Prokurator Majewski powiedział to po ujawnieniu przez media listu, jaki do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy skierowała sekretarz stanu USA Hillary Clinton. To ona podejmuje ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji ze Stanów Zjednoczonych, ale w pierwszej kolejności o dopuszczalności ekstradycji decyduje amerykański sąd. Tymczasem sąd w Chicago odmówił zgody na wydanie Polsce Mazura uznając, że za słabym dowodem są przedłożone zeznania kryminalisty twierdzącego, że siedząc w więzieniu słyszał, iż Mazur miał szukać osoby, która podjęłaby się zabicia generała policji.
"Żadnych decyzji w sprawie nowego wniosku nie mamy. Prowadzimy śledztwo" - oświadczył prok. Majewski. Nie chciał ujawniać innych szczegółów.
Według "Wprost" Hillary Clinton popiera polskie starania o ekstradycję Edwarda Mazura. W liście do Andrzeja Czumy przypomniała ona, że w czerwcu Sąd Federalny Stanu Illinois odrzucił popierany przez USA polski wniosek o ekstradycję Mazura. "Osobiście oczekuję współpracy, aby wzmocnić nasze doskonałe stosunki dotyczące wykonywania prawa" - dodała Clinton podkreślając, że obecnie nie ma możliwości wydania Polsce tej osoby. Czuma pisał do Clinton w lutym, że polski rząd będzie chciał przedłożyć kolejny wniosek o ekstradycję Mazura wobec pojawienia się nowych dowodów w sprawie.
Według "Wprost" Clinton przypomniała w liście do Czumy stanowisko departamentu stanu USA, które zostało przekazane Polsce 12 czerwca. W tym stanowisku przedstawiciel departamentu stanu pisze: "Jeśli polski rząd chce kontynuować żądanie ekstradycji Edwarda Mazura, trzeba, aby dostarczył nowy wniosek o ekstradycję, zawierający istotne nowe dowody przestępstwa Mazura".
25 czerwca 1998 r. Papała, były już wtedy komendant główny policji, został zastrzelony w samochodzie pod blokiem, w którym mieszkał w Warszawie. Poszukiwania zabójcy trwają do dziś.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.