Powstanie Muzeum II Wojny Światowej

Podpisanie aktu erekcyjnego Muzeum II Wojny Światowej planowane jest w trakcie obchodów 1 września podczas części porannej rozpoczynającej się o 4.45 na Westerplatte. Dokument prawdopodobnie podpisze premier Donald Tusk - poinformował PAP we wtorek dyrektor placówki Paweł Machcewicz.

Machcewicz został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w grudniu ubiegłego roku decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Placówka ma powstać w ciągu pięciu lat w rejonie ul. Wałowej w Gdańsku, niedaleko historycznej Poczty Polskiej.

"Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny Muzeum przygotowało także wielką wystawę, która zostanie otwarta na Westerplatte również 1 września. Ekspozycja przybliży historię tego miejsca ze szczególnym uwzględnieniem 1939 roku, czyli samej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej i kampanii polskiej z 1939 roku oraz okupacji niemieckiej. Ta wystawa pokazuje Westerplatte jako miejsce pamięci, symbol funkcjonujący przez cały okres komunistyczny aż do wolnej Polski. Liczymy, że premier pokaże fragment tej wystawy dotyczący 1939 roku międzynarodowym gościom, którzy wezmą udział w uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu II wojny" - mówił Machcewicz.

Podkreślił równocześnie, że zespół Muzeum cały czas przygotowuje się do jego otwarcia, które jest planowane na 1 września 2014 roku, czyli w 75. rocznicę wybuchu II wojny. "To wszystko wymaga jednak ogromnie żmudnych prac. Polegają one m.in. na kwerendach, które prowadzimy w zagranicznych muzeach i archiwach. Nasi historycy prowadzili np. kwerendy w Kijowie, gdzie dotarli do wielu mało znanych zdjęć i filmów dokumentalnych na temat II wojny. Poszukiwania archiwaliów prowadzili także w Londynie w Imperial War Museum, gdzie znajdują się nieprzebrane wręcz materiały filmowe i ikonograficzne dotyczące wojny" - opowiadał Machcewicz.

Poinformował równocześnie, że odbyło się także pierwsze spotkanie kolegium programowego Muzeum złożonego z "wybitnych historyków polskich i europejskich zajmujących się II wojną". W skład gremium wchodzą m.in. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Borejsza i prof. Tomasz Szarota. Przewodniczącym kolegium jego członkowie wybrali historyka i autora wielu prac na temat II wojny Normana Daviesa.

"Rozpisaliśmy również międzynarodowy konkurs na projekt wizualizacji scenografii wystawy głównej Muzeum. Zgłosiło się do niego 15 firm designerskich z całego świata. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi na przełomie września i października. W jego jury zasiadają wybitni twórcy m.in. Andrzej Wajda. Po rozstrzygnięciu konkursu pracujący nad merytorycznym kształtem placówki historycy będą mieli partnera w postaci designerów, który zajmą się pracą nad konkretnymi rozwiązania graficznymi scenografii placówki" - zaznaczył Machcewicz.

Zapowiedział także na początek przyszłego roku, prawdopodobnie na styczeń, rozpisanie międzynarodowego konkursu architektonicznego dotyczącego projektu budynku Muzeum. "Zakładam, że zostanie on rozstrzygnięty jeszcze w przyszłym roku i jeżeli wszystko dobrze pójdzie, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to budowa placówki w sensie praktycznym rozpoczęłaby się na przełomie lat 2011/2012. A międzyczasie oczywiście nadal będą trwały prace dotyczące kwerendy historycznej i ekspozycji" - powiedział Machcewicz.

Jak dodał, Muzeum będzie również prowadziło działalność wydawniczą. "Jeszcze w tym roku planujemy wydanie dwóch książek. Pierwszą z nich będzie pośmiertnie wydana publikacja Tomasza Strzembosza, której ostateczny kształt nadał jego uczeń, pracownik naszego Muzeum Rafał Wnuk. To będzie wydana jesienią tego roku książka o konspiracji antysowieckiej w regionie augustowskim w latach 1939-41. Pod koniec roku zaś wydana będzie druga publikacja, autorstwa także pracownika Muzeum Tomasza Chincińskiego o dywersji niemieckiej w Polsce w 1939 roku" - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
wiecej »