Minister Gliński: "Państwo zachowało się godnie podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski".
W Tarnowie, w Wyższym Seminarium Duchownym, odbyła się promocja albumu „Diecezjalny Jordan” w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Konferencję poprowadził ks. prał. Zbigniew Pietruszka, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej w Tarnowie.
Album prezentuje chrzcielnice znajdujące się w kościołach parafialnych diecezji tarnowskiej. Przypomina imiona i nazwiska znanych i zasłużonych osób, którzy przy tych chrzcielnicach przyjęli chrzest.
Na spotkanie zostali zaproszeni bp Andrzej Jeż, wicepremier prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Krzysztof Ożóg z UJ oraz prezydenci, burmistrzowie i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej, którzy przyczynili się do wydania albumu.
– Wspominanie 1050. rocznicy chrztu Polski w różnych wymiarach nie może stać się jakimś wydarzeniem muzealnym, że oto wyciągamy coś z szafy, by za chwilę to tam włożyć z powrotem. Nie, chrzest jest rzeczywistością, w której my również uczestniczymy i to powinno się przejawiać w naszym codziennym życiu. Bardzo porusza mnie symboliczne wyjaśnienie nazwy plemienia Polan. Zostaliśmy polani wodą chrztu świętego. Od 966 roku 40 pokoleń Polaków stało się dziedzicami owego chrzcielnego polania. My także jesteśmy kolejnym ogniwem w tym łańcuchu pokoleń niosących skarb chrześcijaństwa. Od nas też zależy, czy to, co uroczyście wspominamy, pozostanie jedynie w sferze sentymentalnych wzruszeń, czy naprawdę stanie się kodem genetycznym naszego narodu. Poszukujemy naszych korzeni, ale nasza proweniencja przez chrzest święty wprowadza nas w tajemnicę Trójcy Świętej. Dzięki chrztowi św. każdy z nas nosi w sobie duchowy kod genetyczny Boga, ponieważ stajemy się do Niego podobni, jesteśmy Jego dziećmi. Polska nie ma historii pisanej sprzed przyjęcia chrześcijaństwa tak jak inne narody. Nasze dzieje – jak dzieje narodu wybranego – były pisane przy współudziale Boga i przy Jego towarzyszeniu. Diecezja tarnowska istnieje od 230 lat, ale nie istnielibyśmy bez dziedzictwa wiary minionych pokoleń Polaków i katolików – mówi bp Jeż.
Zdaniem prof. Krzysztofa Ożoga, Polska wyrasta z dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu dał początek chrzest Mieszka I 14 kwietnia 966 roku.
– Mieszko nie był władcą, który przyjął chrzest, bo taka była sytuacja polityczna, czy taka była koniunktura. Jego decyzja wstąpienia do rodziny krajów chrześcijańskich, cywilizowanej Europy, nie była umotywowana politycznie, choć państwo Polan żyło w potrzasku zastawionym przez śmiertelnych wrogów, lecz wynikała ze szczerego nawrócenia. Mieszko uwierzył i to stało się również z jego elitą, która nie sprzeciwiała się czy buntowała wobec księcia. Mieszko miał też niezwykłe wyczucie momentu historycznego, kiedy oddał się pod protekcję św. Piotra i Stolicy Apostolskiej, która wtedy nie miała politycznego znaczenia. Wiara i Kościół spoiły plemiona zamieszkujące nasze tereny i ukształtowały z nich naród – Polskę – mówi prof. Ożóg.
Świętowanie jubileuszu chrztu Polski w 1966 roku spotkało się z wielkim sprzeciwem ówczesnych władz komunistycznych. – Cieszę się, że tym razem było inaczej, że państwo polskie razem ze stroną kościelną wspólnie obchodziło 1050 rocznicę chrztu Polski. W Poznaniu odbyło się zebranie Zgromadzenia Narodowego, wysłuchaliśmy świetnego przemówienia pana prezydenta, uczestniczyliśmy w wydarzeniach kościelnych. Co więcej – jako ministerstwo kultury – przygotowaliśmy konkurs grantowy dla osób i instytucji, które w różny sposób chciały zaznaczyć jubileuszu chrztu Polski w swojej lokalnej społeczności. Wsparliśmy bardzo wiele dobrych projektów. Myślę, że państwo polskie zachowało się godnie w czasie tych wydarzeń. Chrzest jest największym wydarzeniem w historii Polski i to jest istotne przesłanie polskiego państwa. Bez chrztu nie bylibyśmy narodem, Polakami, wspólnotą państwową i polityczną. Dzięki decyzji Mieszka Polska powstała i rozwinęła się cywilizacyjnie we wszystkich wymiarach. I za to jesteśmy wdzięczni podczas obecnego jubileuszu – mówi prof. Gliński.
Konferencja, która odbyła się w Tarnowie, była podsumowaniem projektu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezjalnej, Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i wydawnictwa Biblos.
– Chcieliśmy pokazać wszystkie chrzcielnice znajdujące się w kościołach parafialnych w diecezji tarnowskiej, ale również przypomnieć, kto ze znanych, zasłużonych dla Kościoła, państwa, nauki, kultury, sztuki czy społeczności lokalnej został ochrzczony przy tych chrzcielnicach – mówi ks. dr Jan Bartoszek, pomysłodawca publikacji. Autorem zdjęć jest Kamil Bańkowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.