Ponad tysiąc gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych oraz 15 zespołów regionalnych weźmie udział w 43. Sabałowych Bajaniach. Impreza rozpoczęła się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej.
"Przez cztery dni Bukowina będzie tętnić folklorem. Widzowie będą mogli posłuchać muzyki i gwary ludowej, a także zobaczyć zespoły folklorystyczne nie tylko z Podhala" - powiedział PAP dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego Bartłomiej Koszarek.
Głównym wydarzeniem Sabałowych Bajań jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Profesjonalne jury, w skład którego wchodzą etnografowie, etnomuzykolodzy i znawcy folkloru w trakcie trzydniowych przesłuchań wyłonią najlepszych artystów ludowych, którzy zjechali do Bukowiny Tatrzańskiej z całej Polski.
Wieczorami od środy do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej będą się odbywały imprezy plenerowe, w trakcie których zaprezentuje się 15 zespołów folklorystycznych i folkowych z Polski, Słowacji, Mołdawii, Ukrainy, Francji i Węgier.
Kulminacją imprezy będzie zaplanowana na sobotni wieczór "Sabałowa Noc", podczas której pięciu nowych zbójników dołączy do braci zbójeckiej. Jak powiedział PAP Koszarek, "do braci zbójeckiej dołączą osoby, które w sposób szczególny odznaczają się w tworzeniu góralskiej kultury".
Nowych zbójników mianował będzie hetman zbójnicki prof. Stanisław Hodorowicz. W poprzednich latach do ponad 130-osobowej braci zbójeckiej dołączyli m.in. nieżyjący już Marek Perepeczko oraz Michał Żebrowski i Jarosław Kalinowski.
W trakcie Sabałowych Bajań swoją działalność zaprezentują także twórcy ludowi, odbędą się zawody strzeleckie, a odwiedzający Bukowinę Tatrzańską będą mogli spróbować potraw regionalnych.
Na zakończenie imprezy, podczas Sabałowej Nocy, jak zapewnia Koszarek, odbędzie się najpiękniejszy i największy pokaz sztucznych ogni.
Pierwsze Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowane zostały w 1967 roku. Pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego Józef Pitorak. Początkowo impreza była konkursem gawędziarzy i instrumentalistów. W zamyśle pomysłodawców Sabałowe Bajania miały być imprezą lokalną, jednak w miarę upływu lat nabrała charakteru ogólnopolskiego a jej program znacznie się poszerzył.
Patronem konkursu jest Jan Krzeptowski Sabała (1809-1894), jeden z najwybitniejszych gawędziarzy i muzyków Podhala. Wielkim orędownikiem kultury ludowej i przyjacielem Sabałowych Bajań był ks. prof. Józef Tischner.
Głównym organizatorem imprezy, która potrwa do niedzieli, jest Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.