43. Sabałowe Bajania

Ponad tysiąc gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych oraz 15 zespołów regionalnych weźmie udział w 43. Sabałowych Bajaniach. Impreza rozpoczęła się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej.

"Przez cztery dni Bukowina będzie tętnić folklorem. Widzowie będą mogli posłuchać muzyki i gwary ludowej, a także zobaczyć zespoły folklorystyczne nie tylko z Podhala" - powiedział PAP dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego Bartłomiej Koszarek.

Głównym wydarzeniem Sabałowych Bajań jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Profesjonalne jury, w skład którego wchodzą etnografowie, etnomuzykolodzy i znawcy folkloru w trakcie trzydniowych przesłuchań wyłonią najlepszych artystów ludowych, którzy zjechali do Bukowiny Tatrzańskiej z całej Polski.

Wieczorami od środy do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej będą się odbywały imprezy plenerowe, w trakcie których zaprezentuje się 15 zespołów folklorystycznych i folkowych z Polski, Słowacji, Mołdawii, Ukrainy, Francji i Węgier.

Kulminacją imprezy będzie zaplanowana na sobotni wieczór "Sabałowa Noc", podczas której pięciu nowych zbójników dołączy do braci zbójeckiej. Jak powiedział PAP Koszarek, "do braci zbójeckiej dołączą osoby, które w sposób szczególny odznaczają się w tworzeniu góralskiej kultury".

Nowych zbójników mianował będzie hetman zbójnicki prof. Stanisław Hodorowicz. W poprzednich latach do ponad 130-osobowej braci zbójeckiej dołączyli m.in. nieżyjący już Marek Perepeczko oraz Michał Żebrowski i Jarosław Kalinowski.

W trakcie Sabałowych Bajań swoją działalność zaprezentują także twórcy ludowi, odbędą się zawody strzeleckie, a odwiedzający Bukowinę Tatrzańską będą mogli spróbować potraw regionalnych.

Na zakończenie imprezy, podczas Sabałowej Nocy, jak zapewnia Koszarek, odbędzie się najpiękniejszy i największy pokaz sztucznych ogni.

Pierwsze Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowane zostały w 1967 roku. Pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego Józef Pitorak. Początkowo impreza była konkursem gawędziarzy i instrumentalistów. W zamyśle pomysłodawców Sabałowe Bajania miały być imprezą lokalną, jednak w miarę upływu lat nabrała charakteru ogólnopolskiego a jej program znacznie się poszerzył.

Patronem konkursu jest Jan Krzeptowski Sabała (1809-1894), jeden z najwybitniejszych gawędziarzy i muzyków Podhala. Wielkim orędownikiem kultury ludowej i przyjacielem Sabałowych Bajań był ks. prof. Józef Tischner.

Głównym organizatorem imprezy, która potrwa do niedzieli, jest Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »