Zbyt drastyczne?

Bardzo mocna krytyka spadła na proboszcza i proliferów za wystawę antyaborcyjną Legnicy.

Zaledwie dwie godziny wystarczyły, by rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Marynarskiej w Legnicy zaczęli wydzwaniać do ks. Stanisława Araszczuka, proboszcza parafii pw. św. Tadeusza Apostoła, żeby zaprotestować w sprawie wystawy antyaborcyjnej postawionej przy świątyni parafialnej. Ta jest płot w płot właśnie ze wspomnianą szkołą, która jest największą placówką edukacyjną w mieście.

Dlatego proboszcz postanowił przenieść wystawę do wnętrza świątyni, a konkretnie - do kaplicy pw. św. o. Pio.

Już podczas ustawiania plansz przedstawiciele dyrekcji pobliskiej szkoły prosili o zdemontowanie ich.

- Podeszła też do mnie pani i powiedziała, że zdjęcia, które pokazujemy, są zbyt brutalne. Nie chce, by widziały to jej dzieci. Zapytałem ją, czy w domu nie ogląda filmów, gdzie jest pełno zabójstw, krwi i i brutalności. Ona odpowiedziała, że owszem, ale i tak chciałaby, żeby ta instalacja zniknęła - opowiada Mateusz Maciejewski.

- Wystawa budzi kontrowersje. Zawsze będą opinie pozytywne i negatywne. Każdy ma prawo pokazywać prawdę i swój punkt widzenia. Jest opinia psychologa, która mówi wprost, że małe dzieci nie rozumieją tej wystawy i po prostu, widząc ją, nudzą się. Dlatego uważam, że powoływanie się na rzekomą wrażliwość dziecka, jest po prostu nieodpowiednią reakcją rodziców. Dzieci po prostu przejmują w tym wieku reakcje rodziców jako własne - mówi Urszula Maciejewska.

Proboszcz ks. Stanisław Araszczuk tak tłumaczył decyzję o przeniesieniu wystawy: - Narasta napięcie ze strony mieszkańców, którym się ona nie podoba, ponieważ oglądają ją dzieci. Można przyjąć dwa założenia. Albo uszanujemy ich opinię, albo też powiemy, że to jest teren kościoła i możemy robić, co chcemy. To jest czas szczególny, trwa Jubileusz Miłosierdzia. Wiemy, że aborcja to zabijanie dzieci nienarodzonych i że jest złem. Trzeba to zło pokazywać. Przypominać ludziom. I dlatego takie wystawy są potrzebne. One wzbudzają wielkie emocje. Być może za tydzień, po katechezach i przygotowaniu środowiska, nastanie taki moment, że te obrazy będą mogły być wystawione na zewnątrz - tłumaczy kapłan.

Od lutego wystawa była prezentowana przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na os. Piekary. Warto podkreślić, że plansze w parafii pw. św. Tadeusza Apostoła zostały zainstalowane 27 kwietnia, czyli w 60. rocznicę podpisania ustawy dopuszczającej aborcję eugeniczną w Polsce, a także w rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ElFilippo
  28.04.2016 13:32
  ElFilippo
  Kiedyś opowiadałem się przeciw publikacji takich ostrych obrazów, dziś jestem zdecydowanie za. Jednak ze swojego doświadczenia wiem, że muszą iść z tym przekazem także merytoryczne treści, bo zatwardziali ludzie i tak znajdą sobie wymówki dla swoich sumień. To tak jakby z zatwardziałym sercem biblijnego faraona... tak jakby.
 • krut00
  28.04.2016 16:58
  A to przepraszam, chcieliście żeby zło ładnie wyglądało? Najlepiej tak jak głosi przemysł aborcyjny. Np zdjęcie jak zadowolona młoda kobieta wychodzi uśmiechnięta z kliniki aborcyjnej z podpisem: "Już po problemie", a na następnym samotna uśmiechnięta kobieta z książką na leżaku, kolorowa plaża, a w tle na szaro mama z małymi dziećmi w garach. I znowu podpis: Plan-B zawsze skuteczny!
  Na to by się "placówka oświatowa" nie oburzała. Trzeba wreszcie zrozumieć - wystawa pokazuje drugą stronę prawa do własnego brzucha. Tak to wygląda - to jest to o co walczą malowane feministki. Obraz jest wart tysiąc słów, okrutny i krwawy jest los bezbronnych dzieci, których rodzice ulegają fałszywym ideom. GN powinien załączyć link do tej wystawy żeby można było ją zobaczyć w internecie, a ksiądz przeprosić pan Jezusa za tchórzostwo.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
16°C Niedziela
wieczór
wiecej »