Biskupi Szwajcarii przestrzegają przed wprowadzeniem w tym kraju badań przedimplantacyjnych, które według nich mogą mieć znamiona eugeniki. Chodzi o diagnozowanie ludzkich zarodków przygotowywanych do procedury sztucznego zapłodnienia.
W planowanym na 5 czerwca referendum Szwajcarzy zdecydują o losach ustawy umożliwiającej selekcję zarodków pod kątem możliwości zaistnienia choroby czy ciężkiego upośledzenia.
Kościelna Komisja ds. bioetyki podkreśla, że „ustawa ta nie respektuje niezbywalnej godności osoby ludzkiej”. Niepokój katolickich duchownych budzi także zapis dotyczący oferowania „badań przedimplantacyjnych nie tylko parom, które są nosicielami chorób dziedzicznych, lecz wszystkim decydującym się na sztuczne zapłodnienie”. Biskupi zwracają także uwagę na stygmatyzację osób dotkniętych Zespołem Downa, gdyż według proponowanych przepisów ta wada wrodzona jest wystarczającą przesłanką do odrzucenia zarodka. „Zgoda na badania przedimplantacyjne oznacza zgodę na wybór, kto zasługuje na to, by żyć, a kto nie” – podkreślają członkowie szwajcarskiej Komisji ds. bioetyki.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.