Polscy i niemieccy biskupi zamierzają wydać wspólny dokument z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformowano w czwartek w biurach prasowych episkopatów polskiego i niemieckiego.
"Wszystko wskazuje na to, że zostanie wydany dokument związany z 70. rocznicą wybuchu II wojny, podpisany przez przewodniczących polskiego i niemieckiego episkopatu: abp. Józefa Michalika i abp. Roberta Zollitscha" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Rzecznik Niemieckiej Konferencji Biskupów Matthias Kopp wyjaśnił w rozmowie z PAP, że trwają prace nad tym dokumentem. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie list zostanie opublikowany.
Jak mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej na początku sierpnia współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec, bp Wiktor Skworc, "będzie to dokument uwzględniający aktualny kontekst, ale skierowany zdecydowanie ku przyszłości. Świadectwo pojednanych Kościołów i pojednanych narodów. W dokumencie ukazana będzie możliwość wspólnych działań, będących owocem dokonanego już procesu pojednania Kościołów i chrześcijan z Polski i Niemiec".
Ks. Kloch powiedział PAP, że w niedzielę, 30 sierpnia, w berlińskiej katedrze św. Jadwigi odprawiona zostanie msza św. "Myślę, że będzie ona symboliczna, bo odprawią ją m.in. abp Berlina Georg Sterzinsky i abp Warszawy Kazimierz Nycz" - podkreślił rzecznik KEP.
Dokument w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej to nie pierwsza tego typu inicjatywa obu episkopatów. W 2005 r. opublikowano wspólne oświadczenie w związku z 40. rocznicą słynnego listu polskich biskupów do niemieckich ze słowami "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - z 1965 r.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.