Watykan o gospodarce wolnorynkowej

W Kościele sprawami ekonomicznymi powinni się zajmować biegli w tej dziedzinie świeccy. Należy się też wystrzegać nadmiernego rozwoju kościelnej przedsiębiorczości, aby Kościół nie stał się swoistą firmą.

Taką opinią dzieli się na łamach dzisiejszego L’Osservatore Romano Thomas Hong-Soon Han, jeden z międzynarodowych rewizorów Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Jak przypomina watykański dziennik, w ubiegłym roku koreański ekonomista, świecki audytor na Synodzie Biskupów, w obecności Papieża wezwał Kościół do poważnego rachunku sumienia w dziedzinie zarządzania sprawami ekonomicznymi. W niespełna miesiąc po tym krytycznym wystąpieniu Benedykt XVI zaprosił prof. Hong-Soon Hana do Watykanu i mianował go jednym z pięciu świeckich rewizorów, którzy kontrolują rachunki Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Zapytany o swoją pracę, koreański ekonomista zauważył, że zajmuje się jedynie kontrolą przewidywalnych i ostatecznych bilansów. Nie zna wszystkich szczegółów poszczególnych operacji. Przyznaje jednak, że Prefektura Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej bardzo starannie rozważa wszelkie uwagi i sugestie, które przedstawiają jej świeccy rewizorzy.

Głównym tematem wywiadu był światowy kryzys gospodarczy. Prof. Hong-Soon Han przestrzegł przed łatwymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. Łatwo jest krytykować obecny system – zauważył. Jeśli jednak zwiększymy kontrolę i regulację gospodarki, skończymy z kapitalizmem i wolnym rynkiem. Często mówi się, że trzeba zmienić obecny system, znaleźć trzecią drogę. Ale co to oznacza konkretnie? – pyta koreański ekonomista.

Historia pokazuje, że próby utworzenia gospodarki bez wolnej konkurencji i konfliktów okazały się iluzją. „Nie zapominajmy, że Kościół nie potępia kapitalizmu jako takiego, nawet jeśli mówi, że gospodarka wolnorynkowa powinna mieć cel i sens, w którego centrum znajduje się osoba ludzka i jej godność” – przypomina na łamach L’Osservatore Romano watykański urzędnik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
wiecej »