Hierarchowie włoskiego Kościoła, środowiska katolickie we Włoszech i związani z nimi politycy ostro protestują przeciwko opublikowanemu w piątek artykułowi w gazecie "Il Giornale", wydawanej przez rodzinę premiera Silvio Berlusconiego. W tekście opisano sprawę skazania redaktora naczelnego katolickiego dziennika "Avvenire" Dino Boffo za molestowanie.
Ponadto dziennik brata premiera Berlusconiego ujawnił, że szef gazety episkopatu Włoch, nazwany w artykule "homoseksualistą, znanym także policji", uniknął procesu wypłaciwszy znaczne odszkodowanie innej poszkodowanej osobie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Angelo Bagnasco nazwał w sobotę "niesmacznym i ciężkim atakiem" artykuł w "Il Giornale". Po uroczystościach religijnych w Genui kardynał Bagnasco zapewnił o "szacunku i zaufaniu" do Dino Boffo w imieniu swoim i "wszystkich włoskich biskupów oraz wspólnoty chrześcijańskiej".
Solidarność z redaktorem katolickiej gazety wyrazili politycy opozycyjnej partii Unia Centrum, a jeden z jej prominentnych polityków Rocco Buttiglione oświadczył, że "rządząca większość prowadzi antykatolicką ofensywę". Artykuł w Il Giornale", kierowanym zaledwie od kilku dni przez znanego z nieprzejednanej postawy i ostrego języka Vittorio Feltriego, Buttiglione nazwał "typową faszystowską lub komunistyczną agresją".
Po stronie szefa katolickiej gazety stanął także przewodniczący Senatu, polityk koalicyjnego Ludu Wolności Renato Schifani.
Katolickie Stowarzyszenie Obrony Życia przypomniało, że "Avvenire" jest punktem odniesienia włoskich wiernych, a atak na jego redaktora uznało za "niedopuszczalny". Uznanie dla pracy Boffo wyraziło także stowarzyszenie Nauka i Życie.
Protestują także politycy centrolewicowej opozycji mówiąc, że artykuł jest "niegodny" i "haniebny". Jest on tym bardziej godny potępienia, uważają politycy opozycyjnej Partii Demokratycznej, że ukazał się w dzienniku, wydawanym przez brata premiera, Paolo Berlusconiego.
Tymczasem na łamach sobotniego "Il Giornale" jego redaktor naczelny w komentarzu zatytułowanym "Wściekłość zdemaskowanych moralistów" napisał, że gazeta nie zamierza wycofywać się z tez z artykułu, opublikowanego w piątek i je powtórzył.
Vittorio Feltri zapowiedział, że będzie ujawniać dalsze wstydliwe rewelacje, dotyczące wszystkich tych "moralistów", którzy w ostatnim czasie "spekulowali o tym, co dzieje się w pościeli innych". To wyraźne odniesienie do wszystkich, którzy w ostatnich miesiącach potępiali obyczajowe skandale z udziałem premiera Berlusconiego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.