Po raz 20. odbyły się Dożynki Ekumeniczne w Brennej na Śląsku Cieszyńskim. Dziękczynienie za plony złożyli 30 sierpnia wspólnie przedstawiciele wspólnot katolickiej i ewangelickiej.
Podczas ekumenicznego nabożeństwa razem z bp. Tadeuszem Rakoczym modlił się zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko- augsburskiego bp Paweł Anweiler. Duchowni obu wyznań, w tym obecni byli proboszczowie katolickich i ewangelickich parafii w Brennej, wspólnie pobłogosławili chleb z tegorocznej mąki, którym podzielili się wszyscy uczestnicy dożynek.
Bp Rakoczy zwracając się do rolników, dziękował im za świadomość Bożego wymiaru ludzkiej pracy. Zdaniem bp Rakoczego, polski rolnik dał w ciągu długiej historii wiele dowodów silnej i żywej wiary.
„Musimy być świadomi tego, że jeśli pozbawimy nasze czyny motywacji płynącej z wiary, sama nasza wiara zacznie słabnąć i dojdzie do rozluźnienia, a może nawet zerwania więzi z Bogiem” – mówił ordynariusz bielsko-żywiecki.
Także bp Anweiler zachęcał do spoglądania na chleb jako Boży dar i owoc ludzkiego trudu zarazem.
Uroczystość tradycyjnie otworzył barwny korowód udekorowanych pojazdów i bryczek konnych, którymi przejechali rolnicy, samorządowcy i duchowni.
Po nabożeństwie rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.