Bydgoszcz: 2 mln zł strat

Na przeszło 2 mln zł strat naraziła Wojsko Polskie grupa przestępcza działająca od 1998 do 2003 roku. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zakończyła śledztwo w sprawie wyłudzeń, do których miało dochodzić w jednostkach wojskowych w Bydgoszczy. Zarzuty w tej sprawie postawiono 19 osobom - poinformował w poniedziałek PAP płk Mikołaj Przybył, zastępca szefa poznańskiej prokuratury wojskowej.

"Oskarżeni to dziesięciu żołnierzy zawodowych w stopniach od pułkownika do sierżanta sztabowego. Sześciu z nich to oficerowi starsi. Żołnierze ci zajmowali kluczowe stanowiska decyzyjne - od dowódcy jednostki poprzez szefa sztabu, szefa logistyki, po głównego księgowego. Dodatkowo akt oskarżenia obejmie dziewięć osób cywilnych ściśle współpracującymi z żołnierzami" - powiedział PAP Przybył.

Jak wyjaśnił, nastąpiła zmowa pomiędzy kierownictwem jednostek wojskowych a przedstawicielami prywatnych firm. Przedkładali oni wojsku fałszywe faktury za produkty, które rzekomo dostarczyli, a które nigdy do wojska nie dotarły. Faktury dotyczyły też rzekomo wykonanych usług. "Problem zaczął się, gdy zaczęliśmy weryfikować te faktury. Okazało się, że większość z nich pochodzi od nigdy nieistniejących firm" - powiedział Przybył. Według szacunków prokuratury, doszło w ten sposób do wyłudzenia ok. 1,2 mln zł.

Inną metodą wyłudzania pieniędzy z budżetu MON było wystawienie fikcyjnych rachunków za działania, które nie zostały zrealizowane prawidłowo lub też zawyżanych rachunków za dostarczone towary. Rachunki zawyżano w granicach od kilkudziesięciu do trzystu procent. Jak wyjaśnił Przybył, faktury dotyczyły m.in. sprzedaży artykułów biurowych, mebli, elektronarzędzi, a także świadczenia usług tapicerskich, czyszczenia mebli i wykładzin.

Zarzuty stawiane 19 osobom dotyczą przestępstw wyłudzenia, przywłaszczenia powierzonego mienia, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz przekraczania i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - żołnierzy zawodowych, w tym dowódców jednostek wojskowych i innych osób funkcyjnych.

W najbliższym czasie akt oskarżenia w tej sprawie ma trafić do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »