Zatroskany o młodych

„Nie ma dziś pilniejszego zadania i pilniejszej troski od tej, jaką jest wychowanie młodego pokolenia. Od tego bowiem zależy przyszłość naszych rodzin i społeczności, przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła.”

Mówił bp Wojciech Polak podczas dzisiejszej, wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego w Golinie k. Konina.

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. sprawowanej w miejscowym kościele Matki Bożej Szkaplerznej na rozpoczęcie uroczystości. W homilii przypomniał wezwanie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego do ciągłego czuwania nad wychowaniem i kształtowaniem młodego pokolenia.

„Czasy, które idą żądają od nas nowych mocy moralnych, duchowych, społecznych, zawodowych, kompetencji, ale także wysokiego poziomu kultury ojczystej, rodzimej, która będzie pokarmem dla tych, co po nas przyjdą. Dlatego nie wystarczy dziś czekać. Trzeba rewidować swoje sumienie. Trzeba siebie pytać, jak przebiega wychowanie dzieci i młodzieży, co właściwie mają one od nas i co mogą zaczerpnąć z naszych doświadczeń” – cytował słowa wielkiego prymasa bp Polak.

Zachęcał również dzieci, by w czasie spędzonym w szkole, w każdym miesiącu rozpoczynającego się roku szkolnego dostrzegały szansę dla siebie, szansę, której nie wolno przespać. „Czas szkoły jest dla was szansą na wszechstronny rozwój” – podkreślił gnieźnieński biskup pomocniczy.

Apelował także do rodziców i wychowawców do otaczania dzieci dojrzałą miłością i właściwą troską rodzicielską i wychowawczą.

„Ważne jest, aby kochać i wymagać. Kochać dojrzałą miłością, która pozwala stawiać kolejne wyzwania. I wymagać, aby nie przeżywać frustracji i nie cierpieć wtedy, gdy zbyt łatwo z tych wymagań rezygnujemy. A wtedy – jak wyjaśniał Papież Benedykt – podejmując przecież ryzyko wolności, będziemy gotowi pomagać naszym dzieciom w korygowaniu błędnych idei i wyborów, pamiętając jednak, że nie wolno nam nigdy przymykać oko, nie reagować na nie, udawać, że ich nie widzimy, czy gorzej, samemu w nich uczestniczyć” – mówił bp Polak.

Podkreślił również, że każdy z rodziców, nauczycieli i wychowawców powinien być najpierw sam świadkiem prawdy i dobra. Autorytet bowiem – jak przypomniał Benedykt XVI – nie jest tylko tylko owocem doświadczenia i kompetencji, ale przede wszystkim konsekwentnego życia i osobistego zaangażowania, wyrażającego prawdziwą miłość.

Dalsza część wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2009/2010 odbyła się w Szkole Podstawowej im Juliusza Słowackiego. W uroczystości wzięli udział przedstawicieli władz województwa i powiatu, delegacje wielkopolskich placówek oświatowych oraz kuratoriów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
wiecej »