Reklama

Zakończyło się 373. zebranie KEP

Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin oraz związków niesakramentalnych – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 7 i 8 czerwca.

Reklama

Biskupi omówili też m.in. sprawy duszpasterstwa emigracji i planowanej na październik br. Pielgrzymki Narodowej do Rzymu w ramach jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Biskupi zajęli się również tematem pomocy uchodźcom.

Przygotowania do ŚDM

O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 mówił koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus. Zaznaczył, że są one w ostatniej fazie. - Na Błoniach, gdzie odbędą się: Msza inauguracyjna, powitanie Ojca Świętego i Droga Krzyżowa, ołtarz już powstaje, a w najbliższych dniach prace rozpoczną się na Campus Misericordiae, gdzie uczestnicy wezmą udział w całonocnym czuwaniu i Mszy posłania - powiedział bp Muskus.

Wskazał też, że w miejscach celebracji trwają prace nad montowaniem instalacji światłowodowych. - Również podpisywane są ostatnie umowy z dostawcami produktów, telebimów, jesteśmy już na etapie podpisywania porozumień - zapowiedział krakowski biskup pomocniczy.

Zaprosił również biskupów do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Zaznaczył, że zainteresowanie biskupów udziałem w ŚDM jest duże. Dotąd zarejestrowało się blisko 900 hierarchów z całego świata, w tym 108 z Polski.

W dyskusji biskupi wyrazili troskę i zainteresowanie rejestracją polskiej młodzieży, gdyż dotąd zarejestrowało się ok. 170.tys. młodych z Polski. W sumie zarejestrowało się już ok. 570 tys. młodych ze 185 krajów świata. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego SDM dodał, że organizatorzy szacują, że na uroczystość finalną na Campus Misericodiae 30 i 31 lipca przybędzie od 1, 5 do 1,8 mln młodych, a w poprzedzających je wydarzeniach centralnych na Błoniach, trwających od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca weźmie udział od 500 do 800 tys. pielgrzymów.

Bp Wiesław Lechowicz opowiedział biskupom m.in. o Kongresie Młodzieży Polonijnej, który w dniach 17-20 lipca odbędzie się w Warszawie, jako jedna z imprez poprzedzających ŚDM.

Episkopat zaapeluje przed ŚDM o trzeźwość młodzieży

W tym roku tradycyjny apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień, miesiąc trzeźwości, będzie dotyczył młodzieży - m.in. z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie mu towarzyszyć hasło: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić”.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomniał, że ilość spożywanego przez Polaków alkoholu jest wciąż niepokojąca. Przypomniał, że w Polsce jest około miliona osób uzależnionych od alkoholu, ponad 3 mln pije ryzykownie i szkodliwie. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje ponad 1,5 mln dzieci. Sprzedaż wyrobów alkoholowych oferuje czterokrotnie więcej punktu handlowych niż wynika to z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (powinno być nie więcej niż 1 punkt na 1000 mieszkańców, jest 1 na 250).

Plany duszpasterstwa rodzin

Przedstawiciele Rady ds. Rodziny, której przewodniczy bp Jan Wątroba, przedstawili plan tego duszpasterstwa w świetle adhortacji „Amoris Laetitia". Ponadto - jak zaznaczył bp Wątroba - na prośbę sekretariatu generalnego Synodu Biskupów, Rada ds. Rodziny w ciągu 2-3 miesięcy opracuje sprawozdanie na temat recepcji tekstu adhortacji "Amoris laetitia w Polsce.

Opracowanie to będzie oparte na doświadczeniach duszpasterzy rodzin i związków niesakramentalnych. "Pokaże w jaki sposób księża realizują zawarty w adhortacji apel o towarzyszenie także tym osobom, które po rozwodzie weszły w nowe związki. Jak im pomagają w duszpasterskim rozeznawaniu, towarzyszeniu i włączani tych osób, by czuły się aktywnymi członkami Kościoła" – mówi bp Wątroba.

W rozmowie z KAI przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny przyznawał, że z uwagi na rosnąca skalę zjawiska, w każdej diecezji powinien być przynajmniej jeden, a najlepiej kilku duszpasterzy związków niesakramentalnych. "Należy to zrobić czym prędzej" – dodał.

Zdaniem bp. Wątroby należy też maksymalnie usunąć bariery, które do tej pory blokowały osobom żyjącym w takich związkach aktywny udział w życiu liturgicznym czy parafialnym. Wskazał, że zgodnie ze wskazaniami Synodu, nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby rozwiedzione, zobowiązane do katolickiego wychowania dzieci własnych, nie mogły angażować się w proces edukacyjny innych dzieci. Warunek jest tylko jeden: unikanie zgorszenia.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama