W Wilnie rozpoczęły się w czwartek uroczystości pożegnalne szczątków ośmiu przedstawicieli rodu Radziwiłłów, które przed kilkoma laty zostały znalezione w Dubinkach, miejscowości odległej o 50 km od litewskiej stolicy.
Sarkofag ze szczątkami m.in. twórców potęgi rodu, stryjecznych braci: Mikołaja Radziwiłła Czarnego i Mikołaja Radziwiłła Rudego, który był bratem królowej Barbary Radziwiłłówny, został wystawiony w Litewskim Muzeum Sztuki, dawnym pałacu Radziwiłłów.
W czwartek i piątek każdy chętny może oddać hołd Radziwiłłom, którzy na Litwie są często określani mianem niekoronowanych władców tego kraju. W sobotę sarkofag zostanie przewieziony do Dubinek, gdzie odbędzie się uroczysty powtórny pochówek szczątków członków tego najpotężniejszego litewskiego rodu magnackiego w miejscu dawnego kościoła, którego fundamenty zostały uporządkowane i wzmocnione.
Na szczątki Radziwiłłów natrafiono w 2004 roku podczas prac archeologicznych, prowadzonych w na terenie byłego kościoła ewangelickiego w Dubinkach. Przepuszczenia archeologów, że natrafiono na szczątki Radziwiłłów potwierdziły badania DNA przeprowadzone w Instytucie Medycyny Sądowej im. Romera w Wilnie i w Instytucie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mikołaj Radziwiłł Rudy (1512-1584) był kanclerzem wielkim litewskim, wojewodą trockim, hetmanem wielkim litewskim. To on doprowadził do małżeństwa swojej siostry Barbary z królem Zygmuntem Augustem. Mikołaj Radziwiłł Czarny (1515-1565) był marszałkiem wielkim litewskim, kanclerzem wielkim litewskim i wojewodą wileńskim, zaciekłym obrońcą odrębności Wielkiego Księstwa Litewskiego. Uchodzi za postać kontrowersyjną, w Polsce miał opinię ambitnego intryganta, na Litwie - wielkiego litewskiego patrioty.
Dubinki były od XVI wieku siedzibą jednej z trzech linii rodziny Radziwiłłów tzw. kalwińskiej, której założycielem był Mikołaj Rudy; były też jednym z najważnijeszych ośrodków reformacji na Litwie.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.