„Zapłodnienie metodą in vitro jest nie do przyjęcia, ponieważ jest sprzeczne z nauką Kościoła. Poseł-katolik ma moralny obowiązek dążyć do tego, aby regulacje prawne chroniły życie i godność człowieka” - przypomina bp Kazimierz Górny.
Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski w apelu do diecezjan. Prosi w nim o modlitwę w intencji obrony życia i godnego jej przekazywania przed początkiem debaty na temat in vitro w Sejmie. Rozpocznie się ona na pierwszym wrześniowym posiedzeniu.
„Pod obrady trafi sześć projektów ustaw. Dwa z nich są całkowicie zgodne z nauczaniem Kościoła, na cztery pozostałe katoliccy parlamentarzyści nie powinni głosować w żadnych okolicznościach” – uważa bp Górny. „Wśród nich jest jeden projekt z naszego terenu, zgodny z zasadami prawa Bożego, szanujący człowieka od momentu poczęcia. Drugi projekt posła Piechy, to także projekt oparty o zasady katolickie, odrzucający in vitro. Inne są nie do przyjęcia przez katolickich posłów”- dodaje bp Górny.
„Potrzeba społecznego wsparcia i wielkiej modlitwy, by posłowie stanęli po stronie życia” – apeluje biskup rzeszowski. „Proszę o modlitwę, byśmy wszyscy stanęli w obronie życia poczętych istot ludzkich. To na dziś najważniejsza sprawa”.
Apel biskupa Górnego został przesłany do wszystkich parafii diecezji rzeszowskiej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.