Igrzyska Olimpijskie powinny łączyć ludzi całego świata i uczyć wzajemnego szacunku. Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia – piszą autorzy apelu skierowanego do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Ambasadora Francji w związku z występem, który odbył się podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Paryżu.
Jak przekonują, parodia sceny Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu grupy drag queens była obraźliwa i wykluczająca względem chrześcijan. Domagają się przeprosin i zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do ceremonii zamknięcia Igrzysk elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej. Apel przygotowała Fundacja Grupa Proelio.
„Wyrażamy oburzenie w związku z profanacją Ostatniej Wieczerzy podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia Wieczerza stanowi niezwykle istotny element chrześcijańskiej wiary - to wtedy Chrystus ustanowił dwa sakramenty: sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Parodiując to wydarzenie, organizatorzy igrzysk obrazili miliony chrześcijan” – piszą autorzy apelu.
Odnoszą się w ten sposób do występu tzw. drag queens, który miał miejsce podczas ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich 26 lipca w Paryżu. Oburzenie tym występem wyrażało, m.in. w mediach społecznościowych, wiele osób, również niechrześcijan.
„Igrzyska Olimpijskie powinny łączyć ludzi całego świata w duchu sportowej rywalizacji, przyczyniać się do budowy pokoju na świecie i uczyć wzajemnego szacunku. Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia.” – podkreślają.
Apel skierowany został do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Przewodniczącego Francuskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego oraz Ambasadora Francji w Warszawie.
Sygnatariusze petycji domagają się przeproszenia za sparodiowanie Ostatniej Wieczerzy, obrażenia chrześcijan na oczach milionów widzów i niszczenie idei Igrzysk Olimpijskich. Domagają się również dopilnowania, aby podczas Igrzysk Olimpijskich nie miał miejsca już jakikolwiek inny incydent obrażający osoby wierzące. Oczekują też zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do Ceremonii Zamknięcia Igrzysk elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej.
- Tak jak tysiące osób jestem zniesmaczona parodią Ostatniej Wieczerzy. Uważam, że nie można wobec tego zdarzenia przejść obojętnie. Jeśli nie będziemy protestować przeciwko obrażaniu chrześcijan, to takie zdarzenia będą coraz częstsze. Mam nadzieję, że podobne apele popłyną także z innych miejsc na świecie i skłonią organizatorów do refleksji – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes fundacji Grupa Proelio.
Apel „Przeproście za obrażenie chrześcijan podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich” można podpisać na stronie: https://proelio.pl/petycje/viewpetition/60-przeproscie-za-obrazenie-chrzescijan-podczas-cerem
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.