Odkryto starożytną synagogę nad Jeziorem Tyberiadzkim (Genezaret) z czasów Chrystusa, a w niej rzadkie wyobrażenie menory - poinformowali w piątek izraelscy archeolodzy.
Budowla o powierzchni 120 m kw. otoczona była kolumnami, z mozaikami we wzór geometryczny na podłodze. Wewnątrz przy ścianach pokrytych kolorowymi freskami stały kamienne ławy. Ruiny pochodzą z okresu 50 r. p.n.e. - 100 r. n.e.
Nowo odkryta synagoga znajduje się w miejscu starożytnej Magdali, z której miała pochodzić biblijna Maria Magdalena (Maria z Magdali), na północno-zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego.
"Niewykluczone, że w synagodze tej nauczał Jezus, Magdala w Galilei była ważnym żydowskim miastem w tej epoce" - powiedziała kierująca wykopaliskami Dina Abshalom-Gorni.
Jest to siódma z odkrytych synagog z czasów II Świątyni Jerozolimskiej (wzniesionej po powrocie Żydów z niewoli babilońskiej w VI w. p.n.e.).
W synagodze archeolodzy znaleźli wyjątkowo dobrze zachowaną stelę z rzadkim przedstawieniem menory (świecznika siedmioramiennego), która stała w II Świątyni Jerozolimskiej, zniszczonej z rozkazu cesarza Tytusa po nieudanym powstaniu Żydów w 70 roku.
Menora jest symbolem narodu żydowskiego, a jej światło symbolizuje ducha zrozumienia i działania, danego przez Boga człowiekowi.
Dotychczas znane przedstawienie menory z czasów II Świątyni to słynny relief z Łuku Tytusa w Rzymie, ukazujący, jak siedmioramienny świecznik ze złota zabierają ze sobą rzymscy żołnierze po zniszczeniu świątyni. Ten rzymski relief stał się wzorem dla emblematu w godle państwa Izrael.
Po obu stronach menory na steli z Magdali ukazano amfory, a na pozostałych bokach umieszczono motywy dekoracyjne. Wyobrażenie wyrzeźbił artysta w okresie istnienia II Świątyni.
Zdaniem prowadzących wykopaliska Avshalom-Gorni i Arfana Najera, menorę z niej widział na własne oczy.
Wykopaliska przerowadzono na gruntach należących do firmy, która chce tam postawić hotel.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.