W katedrze radomskiej o 19.00 rozpoczęła się liturgia pogrzebowa śp. abp. Zygmunta Zimowskiego.
Poniedziałkowa wieczorna Msza św. jest pierwszą częścią ceremonii pogrzebowej pomyślanej jako pożegnanie przez diecezjan. Liturgii przewodniczy abp Konrad Krajewski, ceremoniarz papieski w latach 1999-2013. Od 2013 r. mianowany przez ojca świętego Franciszka jałmużnikiem papieskim. On także głosi kazanie.
Razem z abp. Krajewskim koncelebrują arcybiskupi, biskupi i kapłani z Polski i zagranicy, a tutaj m. in. Z Włoch, Ukrainy, Niemiec i Austrii. Udział biorą wierni ze swymi duszpasterzami z terenu całej diecezji. Na zakończenie zostaną wygłoszone mowy pożegnalne reprezentantów różnych stanów, grup, stowarzyszeń i organizacji.
Abp Zygmunt Zimowski był pasterzem diecezji radomskiej w latach 2002-2009. Wcześniej, od 1983 r., pracował na Watykanie w Kongregacji Nauki Wiary. Nominację biskupią otrzymał w Wielki Czwartek, 28 marca 2002 r.
Jako biskup nominat prał. Zimowski pierwszy raz przybył do swej nowej diecezji 10 kwietnia 2002 r. Podczas trzydniowej wizyty odwiedził miejsce tragicznej śmierci swego poprzednika bp. Jana Chrapka, modlił się przy jego grobie w radomskiej katedrze, spotkał się z pracownikami kurii i seminarium duchownego. Nawiedził także sanktuaria w Błotnicy, Kałkowie i Skarżysku-Kamiennej. Modlił się w Jedlińsku w rodzinnej parafii sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.
Święcenia biskupie i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w katedrze radomskiej. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), a wpółkonsekratorami - abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, i bp Edward Materski, emerytowany biskup radomski, pierwszy pasterz diecezji.
Abp Zygmunt Zimowski był trzecim ordynariuszem radomskim. W ciągu 7 lat pobytu w Radomiu dał się poznać jako duszpasterz zaangażowany m.in. w działalność charytatywną. Z jego inicjatywy powstał diecezjalny Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów. Bp Zimowski zakończył budowę dwukondygnacyjnego budynku Diecezjalnego Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu przy ul. Górniczej. Przeniósł siedzibę kurii biskupiej do wyremontowanego budynku aresztu przy ul. Malczewskiego. Był także fundatorem i założycielem Fundacji "Dać Sercom Nadzieję". Doprowadził do końca dzieło tworzenie w Jasieńcu Iłżeckim Domu Matki i Dziecka - Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Od 22 kwietnia 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. przeprowadził peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Trzeci pasterz radomski w 2005 r. przeprowadził I Kongres Eucharystyczny pod hasłem: „Poznali Go po łamaniu chleba”. Przygotował dwie koronacje obrazów Matki Bożej: w Skarżysku-Kamiennej (2 lipca 2005 r.), w Kałkowie-Godowie (15 września 2007 r.). Z kolei 8 listopada 2008 r. zainaugurował II Synod Diecezji Radomskiej pod hasłem „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”.
Na prośbę bp. Zygmunta Zimowskiego w 2003 r. Jan Paweł II podniósł kościół św. Kazimierza w Radomiu do godności bazyliki mniejszej. W grudniu 2005 r. bp Zimowski przyjął z rąk Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba jej honorowe członkostwo i rozpoczął pracę nad ideą tworzenia rycerstwa w diecezji radomskiej. W 2007 r. został przyjęty do Zakonu Kawalerów Maltańskich jako kapelan konwentualny ad honorem, a w 2014 r. do zakonu bożogrobców w randze komandora z gwiazdą. W 2007 r. został włączony do konfraterni zakonu paulinów.
Z inicjatywy bp. Zimowskiego w ramach Instytutu Teologicznego w Radomiu powstało Centrum Myśli Benedykta XVI. Bp Zimowski włączył rozgłośnię diecezjalną do ogólnopolskiej sieci Radia Plus, a Tygodnik Ave do Gościa Niedzielnego.
ks. ZBigniew Niemirski /Foto Gość
Diecezja radomska z przybyłymi gośćmi, szczególnie z Watykanu i diecezji tarnowskiej żegna trzeciego ordynariusza, abp. Zygmunta Zimowskiego
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.