Ingres bp. Marka Solarczyka do radomskiej katedry

W katedrze pw. Opieki NMP trwa liturgia ingresu, uroczystego wejścia nowego ordynariusza.

Homilię wygłosił nowy radomski ordynariusz. Bp Marek Solarczyk, odwołując się do swego biskupiego zawołania, zachęcił obecnych: - Idźmy z ufnością, aby wypełniać misję od Boga i niech naszą nadzieją będzie obietnica samego Zbawiciela, że "wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy!".

Uroczystość rozpoczęła się w kruchcie radomskiej katedry. Tutaj bp Piotr Turzyński, wikariusz generalny, podał do ucałowania nowemu biskupowi radomskiemu relikwiarz z relikwiami św. Kazimierza. Potem liturgiczna procesja przeszła do prezbiterium katedry. Tutaj bp Piotr Turzyński odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka o mianowaniu bp. Marka Solarczyka biskupem radomskim. Następnie nowy ordynariusz radomski otrzymał pastorał, symbol władzy pasterskiej, i został poprowadzony przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, i biskupa seniora Henryka Tomasika na katedrę, czyli miejsce przewodniczenia liturgii przez ordynariusza.

Przedstawiciele diecezji złożyli nowemu ordynariuszowi homagium, czyli wyrazy szacunku i posłuszeństwa.

- Szczególnym orędownikiem naszej modlitwy i przewodnikiem na drogach życiowych powołań jest św. Józef - Opiekun Świętej Rodziny, Oblubieniec Matki Bożej i Patron Kościoła Katolickiego. Papież Franciszek w Liście "Patris corde", zachęcając nas do owocnego przeżycia Roku Świętego Józefa przypomina: "Musimy zawsze zadawać sobie pytanie, czy z całych sił strzeżemy Jezusa i Maryi, którzy w tajemniczy sposób są powierzeni naszej odpowiedzialności, naszej trosce, naszej opiece. Syn Wszechmogącego Boga przychodzi na świat, przyjmując stan wielkiej słabości. Staje się tym, który potrzebuje Józefa, by był broniony, chroniony, otoczony opieką, wychowywany. Bóg ufa temu człowiekowi, podobnie jak Maryja, która odnajduje w Józefie tego, który nie tylko chce ocalić Jej życie, ale który zawsze będzie się troszczył o Nią i o Dziecko" - mówił bp Solarczyk.

Odwołał się także do tradycji Kościoła radomskiego - Dzięki oddaniu tak licznych świadków wiary, tajemnice Boga były przyjmowane, z oddaniem przeżywane i z miłością przekazywane kolejnym pokoleniom. Świadczą o tym sanktuaria, wszystkie kościoły i klasztory, otaczane czcią wiernych święte wizerunki, miejsca pielgrzymkowe i kult tak wielu świętych, na czele z Matką Najświętszą i ze św. Kazimierzem. Niewątpliwie wielkim znakiem troski o sprawy Boga na naszych ziemiach są świadkowie świętości Boga, którzy w naszych wspólnotach rodzili się, kształtowali wiarę i ukazali jej moc, nawet wobec prześladowań. To żyjący w XV wieku bł. Władysław z Gielniowa, męczennicy II wojny światowej, błogosławieni: ks. Bolesław Strzelecki, ks. Franciszek Rosłaniec, ks. Kazimierz Sykulski oraz bracia księża Kazimierz i Stefan Grelewscy. Nie sposób nie wspomnieć żywej wdzięczności wierzących i gorącego pragnienia wyniesienia na ołtarze sług Bożych: biskupa Piotra Gołębiowskiego, Matki Kazimiery Gruszczyńskiej i ks. Romana Kotlarza - mówił bp Solarczyk.

Homilia bp. Marka Solarczyka:

Po Komunii św., przed końcowym błogosławieństwem, zostaną odczytane listy gratulacyjne. Przesłali je: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, Andrzej Duda, prezydent RP, oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na koniec życzenia złożą przedstawiciele duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Relację dopełnimy galerią zdjęć i przemówieniami.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »