„Im szybciej dajemy poprawną odpowiedź czy informację – tym lepiej” – stwierdził. „Lepiej, abyśmy orientowali informację, przekazując ją jako pierwsi, niż doganiali informacje niepoprawne” – powiedział ks. Federico Lombardi.
O konieczności posiadania przez instytucje kościelne biur prasowych oraz zasadach ich poprawnego działania mówił w Fatimie ks. Federico Lombardi. Główne elementy jego wypowiedzi podczas Portugalskich Dni Komunikacji Społecznej przynosi w dzisiejszym wydaniu „L’Osservatore Romano”. Dyrektor watykańskiej Sala Stampa mówił na temat: „Biura Prasowe w Kościele: luksus czy konieczność?”.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, kierujący zarazem watykańskim radiem i telewizją, jest przekonany, że w obecnej chwili istnieją ogromne możliwości dla kościelnych ośrodków informacyjnych. „Mają one nade wszystko służyć Ewangelii Jezusa Chrystusa” – zaznaczył włoski jezuita.
Ks. Lombardi podkreślił, że zadaniem kościelnych biur prasowych w pierwszym rzędzie jest nie tyle przekaz do szerokiej rzeszy odbiorców, ile obowiązek komunikacji z mediami, które z kolei docierają sukcesywnie do szerszej publiczności. Przestrzegł, by nie wychodzić z założenia, że dziennikarze działają podstępnie czy też w złych intencjach. Przeciwnie: dobrze zdawać sobie sprawę, że są dziennikarze o różnych kierunkach i postawach a naszym obowiązkiem jest dopomożenie każdemu, by mógł pójść we właściwym kierunku: powinniśmy starać się mu dopomóc, by przygotował, jeśli jest do tego skłonny, uczciwą informację.
Zdaniem watykańskiego rzecznika prasowego ludzie odpowiedzialni w Kościele za politykę medialną nie powinni uprawiać propagandy politycznej, bronić interesów partykularnych czy też ograniczać się do funkcji ściśle technicznych. W pierwszym rzędzie powinni być ludźmi wiary. „Najbardziej musi nam zależeć na tym, by poprzez słowo i świadectwo Kościoła była znana i rozumiana Ewangelia Jezusa Chrystusa” – powiedział ks. Lombardi.
Szef watykańskiej Sala Stampa wskazał, że kościelne biura prasowe powinny posługiwać się językiem jasnym, prostym i zrozumiałym. Przestrzegł przed sformułowaniami zbyt abstrakcyjnymi, skomplikowanymi czy technicznymi. Podkreślił, że nawet w przypadku najtrudniejszych sytuacji trzeba zawsze mówić prawdę. Zaznaczył, że w świecie współczesnym konieczna jest szybka informacja. „Im szybciej dajemy poprawną odpowiedź czy informację – tym lepiej” – stwierdził. „Lepiej, abyśmy orientowali informację, przekazując ją jako pierwsi, niż doganiali informacje niepoprawne” – powiedział ks. Federico Lombardi.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.