Docierają drogą lotniczą

Więcej operacji lotniczych, ciekawe czartery, podróżni z najdalszych zakątków świata, zwiększona liczba pracowników obsługi lotniska, szereg dodatkowych usprawnień. Od ponad tygodnia pielgrzymi przylatują do Kraków Airport.

- Według danych na dzień 25 lipca, z tytułu Światowych Dni Młodzieży krakowskie lotnisko obsłuży prawie 200 dodatkowych operacji lotniczych - informuje Monika Pabisek z Biura Prasowego Kraków Airport. Są to zarówno dodatkowe rejsy linii regularnych, jak również loty czarterowe. Ponadto część linii lotniczych zaplanowała w tym czasie przylot do Krakowa większymi maszynami. Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in. linie: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines.

Do 6 sierpnia lotnisko planuje obsłużyć około 40 tys. dodatkowych pasażerów (pielgrzymów). Obecnie dobowa przepustowość lotniska to 29 tys. pasażerów. Pierwszy zarejestrowany pielgrzym przyleciał na krakowskie lotnisko 16 lipca. Na poniedziałek i wtorek (25 i 26 lipca) zaplanowanych jest najwięcej dodatkowych przylotów do Krakowa w związku z ŚDM (odpowiednio 9 i 7 rejsów). Najczęściej pielgrzymi przylatują do Kraków Airport z Włoch, Hiszpanii i Francji.

Biorąc pod uwagę szczyt sezonu letniego oraz dodatkowy ruch związany z ŚDM, szacuje się, że w najbliższych dniach łącznie w ciągu doby z infrastruktury lotniska będzie korzystać nawet ponad 20 tys. osób.

Maksymalne możliwości operacyjne płyty postojowej Kraków Airport to przyjęcie ok. 90 samolotów na dobę. Taka liczba zapewnia bezpieczeństwo operacji lotniczych na ziemi. Oznacza to, że przy obecnej liczbie rejsów regularnych lotnisko może przyjąć około 40 dodatkowych, średniej wielkości samolotów na dobę. Krakowskie lotnisko wciąż dysponuje możliwością obsługi dodatkowych rejsów w czasie ŚDM. Kraków Airport współpracuje też z innymi portami lotniczymi, aby w razie wyczerpania możliwości obsługi dodatkowe samoloty były kierowane na lotniska zapasowe.

W trakcie ŚDM, oprócz zwiększonej obsady pracowników portu oraz charakterystycznej dla Kraków Airport ubranej na jaskrawożółto służby Need Help, na terenie lotniska przez całą dobę pracować będzie łącznie aż 70 wolontariuszy ŚDM. Zostali oni przeszkoleni przez pracowników Kraków Airport, a ich zadaniem jest m.in. pomoc podróżnym w dotarciu do kolejnych środków transportu.

Dodatkową pomoc dla podróżujących pociągiem od soboty (23 lipca) oferują także Koleje Małopolskie. Ubrany w kamizelką z napisem: „Pociąg do centrum / Train to city” przedstawiciel KM dyżuruje w godz. 9-19 w części ogólnodostępnej terminalu (obok wyjścia z hali przylotów). Osoba ta udziela informacji i pomocy w zakresie połączenia kolejowego, pomaga w kupieniu biletów w automacie biletowym, a w przypadku dużego natężenia pasażerów będzie prowadzić sprzedaż doraźną z terminalu mobilnego.

Ponadto w okresie ŚDM załogi pociągów kursujących do stacji Kraków Lotnisko w oczekiwaniu na odjazd w kierunku Krakowa będą informować i pomagać pasażerom w kupowaniu biletów w automatach, jak również prowadzić doraźną sprzedaż na peronie, jeśli wystąpi taka potrzeba.

W czasie ŚDM Kraków Airport nie przewiduje ograniczeń dla regularnych połączeń lotniczych. Funkcjonowanie lotniska i obsługa pasażerów-pielgrzymów została zaplanowana tak, aby nie wpływała na ruch pasażerów korzystających w tym czasie z usług portu, ale niebędących uczestnikami ŚDM.

Wyjątkiem może być moment przylotu i odlotu papieża Franciszka. Ojciec Święty będzie korzystał z części wojskowej lotniska, a pielgrzymi - z części cywilnej. W tych dniach należy liczyć się z możliwością wystąpienia przejściowych spiętrzeń ruchu pasażerskiego. Niemniej jednak lotnisko będzie obsługiwać w tym czasie wszystkich pasażerów w normalnym trybie, a ceremonia przywitania i pożegnania Ojca Świętego odbędzie się na części wojskowej lotniska. Terminal jest i będzie otwarty 24 godzinę na dobę.

W trakcie ŚDM mogą pojawić się utrudnienia na drogach dojazdowych, możliwe są zakłócenia w kursowaniu komunikacji miejskiej do lotniska, dlatego pasażerowie powinni zaplanować podróż na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem. W czasie wzmożonego ruchu w związku z ŚDM pociągi na trasie Wieliczka - Kraków Główny - Kraków Lotnisko będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, a połączenie będzie obsługiwane zwiększonymi składami.

Na stronie lotniska (www.krakowairport.pl) działa specjalna zakładka dedykowana ŚDM. Znajdują się tam wszystkie bieżące informacje związane z obsługą tego wydarzenia oraz jego ewentualnym wpływem na funkcjonowanie lotniska. Aktualne informacje można będzie również śledzić w mediach społecznościowych Kraków Airport (Facebook, Twitter).

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
24°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
wiecej »