Stowarzyszenie "Wiosna" opublikowało swój coroczny "Raport o Biedzie".
Według raportu z 2018 r., ponad 2 mln Polaków żyły w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na przeżycie mieli nie więcej niż 19 zł dziennie.
"Dwa miliony to za dużo, by nie dostrzegać problemu. Tym bardziej że zagrożenie dotyczy przede wszystkim tych, którzy raczej nie mają dość siły, by upominać się o swoje" - podkreślają autorzy opracowania.
W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują rodziny odwiedzane przez wolontariuszy w ramach Szlachetnej Paczki. Średni dochód w co czwartej nie przekraczał... 8 zł na osobę. Wiele z nich to osoby starsze i samotne. Według danych z raportu, w ciągu dwóch ostatnich lat liczba seniorów żyjących w ubóstwie wzrosła o ponad 60 tys.
Wzrasta także zasięg ubóstwa relatywnego. Do tej kategorii zalicza się osoby, których poziom wydatków nie przekracza połowy średniej liczonej dla ogółu społeczeństwa. Takich ludzi jest w Polsce 14 proc., co oznacza, że w Polsce żyje około 5 mln osób relatywnie biednych.
"Najbardziej przydałaby mi się maść przeciwbólowa, ale jest droga, szkoda mi na nią pieniędzy. I herbata na nerki. A z czego bym się ucieszyła? Jakbym już nie była głodna" - z takimi historiami w swojej pracy stykają się wolontariusze Szlachetnej Paczki.
"Wbrew obiegowym sądom liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie (z 325 tys. w roku 2017 do 417 tys. rok później)" - czytamy w raporcie. "W 2018 roku w skrajnym ubóstwie żyło w Polsce prawie pół miliona dzieci. Niektórzy nie muszą popełniać błędów, by popaść w biedę. Czasami wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie - już w chwili urodzenia" - podkreślają jego autorzy.
Jak podkreślają przedstawiciele "Wiosny", nie chodzi tylko o zdiagnozowanie problemu, ale przede wszystkim o próbę zmiany rzeczywistości. Stąd dwa największe projekty stowarzyszenia - Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości.
Właśnie trwa kluczowy etap Szlachetnej Paczki. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy mogą wybierać rodziny, którym chcą w tym roku pomóc. Prezenty trafią do potrzebujących podczas tzw. Weekendu Cudów (7 i 8 grudnia).
Trwa również Akademia Przyszłości, w ramach której dzieci (jedna trzecia z nich pochodzi z rodzin w trudnej sytuacji materialnej) uczestniczą w indywidualnych zajęciach ze swoim tutorem-wolontariuszem. Pod jego okiem "odnajdują swoje mocne strony, budują poczucie własnej wartości i zyskują narzędzia do tego, by z nadzieją patrzeć w przyszłość".
Pełny tekst "Raportu o Biedzie" można znaleźć na www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.