Współczesny rozwój programów nuklearnych w sektorze cywilnym stwarza nowe wyzwania dla zakazu rozprzestrzenia się tych technologii – powiedział bp Marcelo Sánchez Sorondo. – Jednak bez poważnych i konkretnych kroków w kierunku rozbrojenia, podstawy nierozprzestrzeniania osłabną jeszcze bardziej.
Kanclerz Papieskich Akademii Nauk i Nauk Społecznych przewodniczył watykańskiej delegacji na dorocznej 53. Konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Obradowała ona w dniach 14-18 września w Wiedniu.
Rozbrojenie i nierozprzestrzenianie broni nuklearnej mają olbrzymie znaczenie polityczne, ponieważ podkreślają przewagę zaufania nad orężem, a dyplomacji nad siłą – zaznaczył bp Sánchez Sorondo. Watykański przedstawiciel wyraził uznanie dla prac agencji, która w sposób przejrzysty i odpowiedzialny eliminuje pojawiające się w świecie przejawy terroryzmu nuklearnego, a zarazem w sposób konkretny i skuteczny przyczynia się do promocji kultury życia i pokoju.
W czasie konferencji podkreślono konieczność zwiększenia uprawnień Agencji Energii Atomowej w zakresie kontroli produkcji materiałów jądrowych, a tym bardziej uzbrojenia nuklearnego. W wypadku kilku państw stosowanie jedynie sankcji ekonomicznych nie przynosi spodziewanych efektów. Z zadowoleniem przyjęto wiadomość o wznowieniu rokowań z Iranem na temat teherańskiego programu nuklearnego. Przegłosowano również rezolucję dotyczącą Izraela. Możliwości nuklearne tego kraju budzą duże wątpliwości i powinny być skontrolowane przez inspektorów agencji. Izrael nie przystąpił do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, podobnie jak Indie i Pakistan.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.