Zaniepokojenie nasilającymi się konfliktami na pograniczu Kenii z Somalią, Sudanem, Etiopią i Ugandą wyrazili uczestnicy dorocznego spotkania kenijskiej Komisji Iustitia et Pax w Nairobi. Odbyło się ono od 6 do 10 września w stolicy Kenii z udziałem przedstawicieli wszystkich katolickich diecezji tego afrykańskiego kraju.
W wydanym 8 września oświadczeniu, zatytułowanym: „Ratujmy nasz naród”, podkreślają oni, że państwo, które nie potrafi bronić swych mieszkańców ani własnej suwerenności, traci zaufanie obywateli. Wzywają rząd do szybkiego działania, by zapobiec eskalacji konfliktów granicznych. Poruszają też problem bezpieczeństwa wewnętrznego, stwierdzając, że „Kenijczycy stali się zakładnikami we własnym kraju”. Zabija się niewinnych ludzi, coraz częstsze są uprowadzenia, napady na samochody, strzela się do kierowców taksówek. Wzrasta liczba wdów, wdowców i sierot. Autorzy dokumentu przypominają, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli spoczywa na rządzie. Winien on wyasygnować wystarczające środki na zaproponowaną reformę sił porządkowych.
Komisja Sprawiedliwości i Pokoju wzywa władze i współobywateli do wysiłków na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, zagrożonego suszą, którą prezydent Kenii uznał za klęskę narodową. Konieczna jest ochrona środowiska, a zwłaszcza zasobów wodnych. Rząd musi zapewnić, by ceny podstawowych produktów żywnościowych były dostępne dla wszystkich mieszkańców, a także zadbać o pomoc dla rolnictwa – czytamy w oświadczeniu. Zajęto się w nim też sytuacją przesiedleńców pozostających jeszcze w obozach. Przypomniano, że warunkiem pojednania w społeczeństwie jest oddanie sprawiedliwości ofiarom krwawych zamieszek, do jakich doszło po wyborach w 2007 r. Kenijska Komisja Iustitia et Pax porusza także problemy bezkarności i szerzącej się korupcji. Ponadto udziela poparcia pracom nad nową, demokratyczną konstytucją, która w Kenii jest już od dawna oczekiwana.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.