Ruszył program wczesnego wykrywania raka płuc

25 tysięcy osób zagrożonych rakiem płuc zostanie w ciągu pięciu lat przebadanych w ramach wielkopolskiego wieloletniego programu wczesnego wykrywania raka płuc - poinformował w poniedziałek marszałek województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Program przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców województwa, którzy mają od 55 do 70 lat i którzy palili co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez dwadzieścia lat.

Samorząd przez pięć lat będzie finansował 5 tys. badań. Łącznie na program zarezerwowano w budżecie województwa 5 mln zł.

"Wchodzimy na nieznany teren. W naszym kraju nie było jeszcze takiego programu, który obejmowałby tak dużą grupę ludzi na terenie całego regionu. Liczymy, że wyniki uzyskane podczas trwania programu wpłyną profilaktycznie i przekonają palaczy do rzucenia nałogu, a także uratują życie wielu odpowiednio wcześnie zdiagnozowanym pacjentom" - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Koordynatorem programu jest Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Według lekarzy w Polsce codziennie pali papierosy 9 mln osób. Corocznie z powodów schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie 50 tys. Polaków. "Dotychczas w Polsce wykrywanych jest około 17 proc. nowotworów płuc, które mogą być skutecznie leczone. Rak płuca wykryty w formie małego guzka rokuje nawet 92-95 proc. szans na pięcioletnie przeżycie " - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek koordynator programu dyrektor Aleksander Brwinow-Wojewódzki z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

W przypadku zbyt późnego zdiagnozowania raka płuca szanse na przeżycie pięciu lat ma najwyżej 10 proc. pacjentów.

Program będą realizowały szpitale podlegające samorządowi województwa w Koninie, Kaliszu, Poznaniu, Lesznie i szpital powiatowy w Pile. Na badania chętnych będzie kierował lekarz rodzinny. Po zdiagnozowaniu choroby pacjenci będą kierowani do poradni pulmonologicznych.

Badania będą wykonywane przy pomocy tomografów komputerowych o odpowiednich parametrach technicznych. Według specjalistów wykrycie niewielkich zmian nowotworowych w płucach przy pomocy tomografów jest 10 razy skuteczniejsze niż przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »