25 tysięcy osób zagrożonych rakiem płuc zostanie w ciągu pięciu lat przebadanych w ramach wielkopolskiego wieloletniego programu wczesnego wykrywania raka płuc - poinformował w poniedziałek marszałek województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Program przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców województwa, którzy mają od 55 do 70 lat i którzy palili co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez dwadzieścia lat.
Samorząd przez pięć lat będzie finansował 5 tys. badań. Łącznie na program zarezerwowano w budżecie województwa 5 mln zł.
"Wchodzimy na nieznany teren. W naszym kraju nie było jeszcze takiego programu, który obejmowałby tak dużą grupę ludzi na terenie całego regionu. Liczymy, że wyniki uzyskane podczas trwania programu wpłyną profilaktycznie i przekonają palaczy do rzucenia nałogu, a także uratują życie wielu odpowiednio wcześnie zdiagnozowanym pacjentom" - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Koordynatorem programu jest Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.
Według lekarzy w Polsce codziennie pali papierosy 9 mln osób. Corocznie z powodów schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie 50 tys. Polaków. "Dotychczas w Polsce wykrywanych jest około 17 proc. nowotworów płuc, które mogą być skutecznie leczone. Rak płuca wykryty w formie małego guzka rokuje nawet 92-95 proc. szans na pięcioletnie przeżycie " - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek koordynator programu dyrektor Aleksander Brwinow-Wojewódzki z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.
W przypadku zbyt późnego zdiagnozowania raka płuca szanse na przeżycie pięciu lat ma najwyżej 10 proc. pacjentów.
Program będą realizowały szpitale podlegające samorządowi województwa w Koninie, Kaliszu, Poznaniu, Lesznie i szpital powiatowy w Pile. Na badania chętnych będzie kierował lekarz rodzinny. Po zdiagnozowaniu choroby pacjenci będą kierowani do poradni pulmonologicznych.
Badania będą wykonywane przy pomocy tomografów komputerowych o odpowiednich parametrach technicznych. Według specjalistów wykrycie niewielkich zmian nowotworowych w płucach przy pomocy tomografów jest 10 razy skuteczniejsze niż przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".