Reklama

Dla mnie to cud!

Grupa pielgrzymów z Kenii promowała w Koszalinie akcję "Adopcja na odległość".

Reklama

Parafianie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie zdumieli się nieco, gdy w niedzielę 7 sierpnia Mszę św. rozpoczęła żywiołowo wyśpiewana pieśń w języku suahili.

Przy mikrofonach stanęło dziewięcioro egzotycznie odzianych i uczesanych młodych ludzi, w tym jedna kobieta z dzieckiem na ręku.

Zaskoczenie było jeszcze większe, gdy koncelebrujący Eucharystię Kenijczyk o. Rajmund Ogutu, przeczytał po polsku Ewangelię, a potem dość swobodną polszczyzną wygłosił homilię.

Dostał brawa, gdy udowodnił, że potrafi wymówić nawet "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Wyjaśnił, że nie mógł uniknąć nauki naszego trudnego języka, bo studia odbył we franciszkańskim seminarium zakonnym w Krakowie.

Jak poinformował br. Robert Kozielski, odpowiedzialny za dzieło misyjne w prowincji gdańskiej franciszkanów, Koszalin jest jednym z miejsc, które grupa pielgrzymów przybyłych na ŚDM z Nairobi, stolicy Kenii, odwiedziła podczas pobytu w Polsce. Są gośćmi parafii franciszkańskich.

Poza Krakowem odwiedzili też Warszawę, Trójmiasto, byli na Górze Polanowskiej, a przed wylotem do Afryki, zaplanowanym na najbliższy czwartek, zawitają jeszcze do Gniezna i Biskupina.

O. Rajmund Ogutu nie po raz pierwszy odwiedza Koszalin. Każdego lata przybywa do Polski z grupą młodzieży, by namawiać Polaków do akcji "Adopcja na odległość", za którą jest w Kenii odpowiedzialny.

Akcja polega na regularnym wspieraniu finansowym nauki szkolnej afrykańskich dzieci i młodzieży, ponieważ w Kenii nauka nawet w państwowych szkołach jest płatna i wielu na nią nie stać.

Polacy, także koszalinianie, chętnie podejmują to dzieło. - W tym roku przyjechałem tu także dlatego, żeby podziękować im za wsparcie - powiedział o. Rajmund, czekając na parafian przy stoisku reklamowym na dziedzińcu kościoła. - W Polsce mamy braci w wielu parafiach franciszkańskich. Korzystamy z tego i jeździmy, żeby prowadzić w miastach animację misyjną.

Młodzi Kenijczycy, którzy goszczą w Koszalinie to młodzież pracująca. W Polsce już od pierwszych chwil po wylądowaniu w Warszawie doświadczali wielkiej pomocy i życzliwości ze strony Polaków.

- Macie piękne miasta. Czasem się w nich gubiliśmy, ale Polacy pomagali nam na każdym kroku i nawet wracali, by upewnić się, że wsiądziemy do odpowiedniego tramwaju - powiedziała Noreen Mutiso.

Największym doświadczeniem pobytu na ŚDM była dla Noreen interakcja z młodymi ludźmi z innych krajów.

- Czasem, kiedy jesteś w swoim kraju, to myślisz, że tylko ty jesteś pobożny, że tylko tobie zależy na wierze w Boga - powiedziała. Spotkania z młodymi katolikami z całego świata przekonały ją, że to nieprawda.

- U nas praktykujemy wiarę dzięki rodzicom, to oni prowadzą nas do kościoła, gdy dorastamy. Zmienia się to trochę, gdy stajemy się nastolatkami. Teraz myślę, że między młodymi ludźmi z różnych krajów nie ma tak dużej różnicy.

- Widzę, że dla młodych, z którymi przyjechałem, pobyt w Polsce jest bardzo dobrym doświadczeniem, a dla mnie to… cud - uśmiecha się o. Rajmund.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama