Komisja hiszpańskiego parlamentu odrzuciła projekt potępienia Benedykta XVI za słowa o użyciu prezerwatywy w zwalczaniu AIDS, wypowiedziane podczas podróży do Afryki. W specjalnym komunikacie Konferencja Episkopatu Hiszpanii zwróciła uwagę, że już samo pojawienie się takiej propozycji narusza zasady wolności religijnej.
Projekt potępienia Benedykta XVI „na drodze oficjalnej i dyplomatycznej” został przedstawiony w parlamencie z wielkim szumem medialnym przez komunistów i partię zielonych z Katalonii. Za jego przyjęciem głosował tylko jeden parlamentarzysta. Większość partii była przeciwna projektowi, natomiast socjaliści wstrzymali się od głosu.
Konferencja Episkopatu Hiszpanii ubolewa nad faktem, że projekt potępienia wypowiedzi Benedykta XVI został dopuszczony i poddany głosowaniu w komisji parlamentarnej. Przez takie działanie „parlament wystawia na niebezpieczeństwo zasadę wolności religijnej” – czytamy w specjalnym oświadczeniu episkopatu. Sprawiedliwy rozdział pomiędzy państwem i Kościołem wymaga, aby „instytucje państwowe wstrzymały się od interweniowania w wolny rozwój instytucji religijnych”, chyba, że zagrażają porządkowi publicznemu. Próba wpłynięcia przez parlamentarne potępienia „na moralne przewodnictwo, jakie Papież sprawuje w Kościele poprzez nauczanie zwyczajne, stoi głęboko w sprzeczności z zasadą nie interweniowania i narusza prawo wolności religijnej”, podkreślają biskupi. Kościół proponuje katolikom i ludziom dobrej woli pewne zasady życiowe, ale „nikomu ich nie narzuca” – czytamy w oświadczeniu.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.