Prezes PSL i wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział podczas obrad Rady Naczelnej Stronnictwa, że "niechętnie myśli o kandydowaniu na prezydenta".
W sobotę przed południem zebrała się w Warszawie Rada Naczelna PSL, podczas której politycy Stronnictwa przede wszystkim omawiali obecną sytuację społeczno-gospodarczą i polityczną kraju, a także dyskutowali nad rolą energii odnawialnej w polityce energetycznej państwa.
Pawlak pytany przez dziennikarzy po konferencji prasowej, czy pojawiające się sugestie, jakoby niechętnie myślał o starcie w przyszłorocznych wyborach prezydenckich są prawdziwie odparł, że są one "bardzo prawdopodobne".
"Raczej niechętnie rozważam kandydowanie na urząd prezydenta" - powiedział dziennikarzom Pawlak.
Z kolei przewodniczący RN Jarosław Kalinowski poinformował podczas konferencji prasowej, że PSL rozpoczęło przygotowania do wyborów samorządowych, które odbędą się wraz z wyborami prezydenckimi jesienią 2010 r.
"W trakcie posiedzenia Rada przyjęła regulamin wyłaniania kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzów w wyborach samorządowych" - powiedział Kalinowski.
Podkreślił, że jest to rutynowa uchwała, która stanowi wstęp do bezpośrednich przygotowań Ludowców do przyszłorocznych wyborów samorządowych.
Inna przyjęta przez Radę Naczelną PSL uchwała dotyczy roli energii odnawialnej w polityce energetycznej państwa. Politycy stronnictwa podkreślili w niej, że zwiększenie wykorzystywania energii odnawialnej spowoduje poprawę koniunktury gospodarczej naszego kraju oraz stworzy warunki do lepszego rozwoju.
"Czas przejść na zieloną stronę mocy. Zielona energia odnawialna jest kluczowa dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki" - podkreślił Pawlak.
Politycy PSL podczas sobotniego posiedzenia przyjęli także uchwałę upamiętniającą 20. rocznicę powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. W uchwale podkreślono rolę, jaką odegrali wówczas politycy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL).
W skład rządu Mazowieckiego (powołanego 12 września 1989 roku) weszło 4 przedstawicieli ZSL: Czesław Janicki - wicepremier, minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa; Aleksander Bentkowski - minister sprawiedliwości, Bronisław Kamiński - minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych oraz Andrzej Kosiniak-Kamysz - minister zdrowia i opieki społecznej.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.