Sytuacja w Iraku jest bardzo niestabilna. Tak ocenia ją Pax Christi International, której delegacja odwiedziła ten kraj.
W wydanym następnie komunikacie ostrzega się, że w okresie przedwyborczym, do stycznia przyszłego roku, może dojść tam do wielu aktów przemocy. W czasie wizyty nie udało się odwiedzić Bagdadu.
Przedstawiciele chrześcijańskiej organizacji spotkali się w Kirkuku z liderami islamskimi oraz odwiedzili przychodnię otwartą dla chrześcijan i muzułmanów. W Dohuku wizytowali szkołę wielowyznaniową przekazującą uczniom podstawowe wartości ludzkie i prawa człowieka. W klasztorze dominikanek w Mosulu zapoznali się z programem wychowania do pokoju, realizowany przez siostry w lokalnej społeczności. W Erbil delegacja spotkała się z iracką organizacją pozarządową działającą w duchu unikania przemocy (non violence).
Na północy Iraku Pax Christi International odwiedziła Kurdystan, gdzie poziom bezpieczeństwa jest najbardziej zadowalający. Nie wpływa to jednak na oczekiwaną likwidację obozów dla uchodźców, w których mieszka jeszcze ponad 100 tys. ludzi nie mogących powrócić do opuszczonych domów.
W raporcie organizacji podkreśla się, że iraccy chrześcijanie nadal są szykanowani i prześladowani. W kraju ogarniętym wojną, wykorzystując powszechny brak bezpieczeństwa, zmusza się ich do opuszczenia ziemi, w której już od II wieku obecni są wyznawcy Chrystusa. Emigracja wspólnoty chrześcijańskiej byłaby więc dramatem i dziejowym okrucieństwem. Organizacja zaapelowała o pojednanie i szukanie dróg wyjścia. Wojna w Iraku, w ocenie Pax Christi, jest wojną polityczną a nie religijną. Organizacja zachęca chrześcijan do dialogu i neutralności w konflikcie, a nie do sięgania po władzę.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.