Automatyczna zamiana mowy na tekst - po polsku

Przeznaczony dla branży medycznej inteligentny system do rozpoznawania i zamiany mowy na tekst MagicScribeMedical stworzyli - po 4 latach prac - specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i firma Unikkkon Integral. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, system pozwoli polskim lekarzom trzykrotnie szybciej opisywać wyniki badań diagnostycznych.

Systemy rozpoznawania mowy i zamiany jej na tekst są już od lat stosowane przez lekarzy w krajach angielskojęzycznych, na przykład przez radiologów opisujących badania rentgenowskie czy USG. Jednak język polski, najeżony rozmaitymi "ś" i "ć", długo opierał się próbom opracowania podobnego oprogramowania.

MagicScribeMedical rozpoznaje dyktowany tekst, przekształca go na tekst pisany, a następnie zachowuje zapisaną notatkę w postaci pliku na dysku. Można dyktować bezpośrednio, jak również wykorzystać nagrane wcześniej pliki cyfrowe (np. z cyfrowego dyktafonu).

Jak wykazały testy, rozpoznawanie i zamiana mowy na tekst odbywają się w czasie rzeczywistym z dokładnością rzędu 98 procent. System jest dokładniejszy niż tradycyjne pisanie przy użyciu klawiatury i myszki - nie popełnia błędów w pisowni oraz uczy się w miarę korzystania z niego. "Testy przeprowadzone z udziałem lekarzy i pacjentów potwierdziły przydatność systemu"- zapewniła PAP wiceprezes firmy, Daniela Grabowska.

Zastosowanie odpowiednich słowników, zwanych Dziedzinowymi Korpusami Mowy, pozwala na razie zapisywać teksty dotyczące diagnostyki rentgenowskiej, ultrasonograficznej i za pomocą tomografii komputerowej. Do końca roku ma być gotowy słownik dla całej branży medycznej. Twórcy systemu zapewniają, że branżowe słowniki z sekwencjami fachowej nomenklatury gwarantują "łatwe i szybkie tworzenie notatek oraz obszernych opisów medycznych, z zachowaniem pełnej poprawności i fachowości używanego słownictwa".

Od 1 października system zostanie wdrożony w jednej z prywatnych sieci centrów diagnostycznych - obejmie 100 użytkowników w 15 oddziałach na terenie całej Polski.

"Wdrożeniem systemu, obok prywatnych placówek, zainteresowanych jest także kilka dużych państwowych szpitali, m.in. Centrum Zdrowia Dziecka. Koszt oprogramowania dla jednego użytkownika wynosi około 2500 zł" - poinformowała Grabowska.

Zapowiedziała, że twórcy systemu pracują nad zastosowaniem go w administracji publicznej - m.in. przy protokołowaniu posiedzeń rad, a także w policji i sądach oraz Instytucie Monitorowania Mediów. W ciągu roku ma też być gotowe rozwiązanie, które pozwoli wysyłać SMS-y głosem, ale jego szczegóły nie są na razie ujawniane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Czwartek
noc
-3°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
1°C Czwartek
wieczór
wiecej »