270 łódzkich księży-katechetów przeznacza na cele charytatywne 10 procent swojej pensji. Pieniądze trafiają przede wszystkim do szkół, które finansują obiady najuboższym uczniom.
Abp Władysław Ziółek przypomina kapłanom, że walka z niedożywieniem dzieci jest „bardzo ważną powinnością Kościoła”.
Metropolita łódzki w specjalnym liście do proboszczów i księży-katechetów podkreśla wagę problemu niedożywienia najmłodszych. „Z najnowszych statystyk wynika, że w regionie łódzkim aż 4 tysiące dzieci spożywa w stołówce szkolnej obiad, który jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia. W szkołach i przedszkolach prawie 50 tys. dzieci korzysta z dożywiania, a połowa z nich przychodzi do szkoły bez śniadania. Nadal dają znać o sobie enklawy biedy w Łodzi i w innych środowiskach miejskich” - czytamy w liście.
„Nie możemy wobec tego zjawiska pozostawać obojętni!” - podkreśla abp Ziółek. I przypomina, że słowa Chrystusa odnoszące się także do ludzi głodnych: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. „Czy stały się one dewizą naszego życia? To pytanie w Roku Kapłańskim otrzymuje szczególna wymowę i głęboki sens. W powstałej sytuacji pragnę przypomnieć księżom o ustaleniach obowiązujących w naszej archidiecezji” - czytamy w liście.
„Kwestia, którą poruszam w niniejszym liście należy do bardzo ważnych powinności Kościoła. Niech zatem będzie rozwiązywana zawsze z wyjątkową sumiennością i w poczuciu odpowiedzialności za Kościół” - apeluje abp Ziółek.
Zgodnie z ustaleniami III Synodu Archidiecezji Łódzkiej z 1998 roku księża katecheci przeznaczają 10 procent pensji, otrzymywanej w szkole w ramach nauczania katechezy, na cele charytatywne. „Przez cele charytatywne należy rozumieć dożywianie dzieci w szkołach znajdujących się na terenie parafii, a także pomoc finansową na rzecz dzieci z rodzin ubogich, korzystających z kolonii, czy inne formy pomocy udzielanej przez duszpasterzy” - czytamy w Instrukcji o wynagrodzeniu księży katechetów i kapelanów.
Zebrana w ten sposób kwota dysponowana jest przez proboszcza, który jest zobowiązany do corocznego składania pisemnego sprawozdania z tej działalności łódzkiej Caritas.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.