Anioł Pański: O duchowe wsparcie dla Synodu

Do modlitewnego wsparcia rozpoczynającego się dziś zgromadzenia specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów wezwał wiernych całego Kościoła Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 4 października. Przypomniał, że kilka godzin wcześniej Eucharystia w bazylice św. Piotra otworzyła to ważne wydarzenie kościelne, drugie po pierwszym takim zgromadzeniu, zwołanym przez Jana Pawła w 1994 r.

Po wygłoszeniu swych rozważań papież odmówił z wiernymi na Placu św. Piotra modlitwę maryjną, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a na zakończenie pozdrowił zgromadzonych w różnych językach, m.in. po polsku.

Oto tekst przemówienia Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry!

Dziś przed południem w bazylice św. Piotra została odprawiona celebra eucharystyczna na otwarcie II zgromadzenia specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów, podczas której modlono się także w różnych językach afrykańskich. Mój czcigodny poprzednik Jan Paweł II zwołał pierwszy „Synod Afrykański” w 1994 roku w perspektywie roku 2000 i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. On, który kierowany zapałem misyjnym wielokrotnie pielgrzymował do ziemi afrykańskiej, zebrał treść tamtego zgromadzenie w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Africa”, rozpoczynając na nowo ewangelizację tego kontynentu. Po piętnastu latach to nowe zgromadzenie stanowi kontynuacją pierwszego, aby zweryfikować przebytą drogę, pogłębić niektóre aspekty i ocenić najnowsze wyzwania. Wybrany temat brzmi: „Kościół w Afryce na służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju” – a towarzysza mu słowa Chrystusa skierowane do uczniów: „Wy jesteście solą ziemi... wy jesteście światłością świata” (Mt 5, 13.14).

Synod stanowi zawsze intensywne doświadczenie kościelne, doświadczenie kolegialnej odpowiedzialności duszpasterskiej za jakiś szczególny aspekt życia Kościoła, bądź, jak w tym przypadku, za część ludu chrześcijańskiego, wyznaczoną obszarem geograficznym. Papież i jego najbliżsi współpracownicy gromadzą się razem z wyznaczonymi członkami zgromadzenia, z ekspertami i audytorami, aby pogłębić wybrany temat. Trzeba podkreślić, ze nie mamy tu do czynienia z konferencją naukową ani z posiedzeniem programowym. Słucha się relacji i wystąpień w auli, dokonuje się konfrontacji w grupach, wszyscy jednak dobrze wiemy, że główną postacią nie jesteśmy my: jest nim Pan, Jego Duch Święty, który prowadzi Kościół. Najważniejsze dla wszystkich jest słuchanie: słuchanie się nawzajem i wspólne wsłuchanie się w to, co Pan chce nam powiedzieć. Dlatego Synod przebiega w atmosferze wiary i modlitwy, w religijnym posłuszeństwie Słowu Bożemu. Do Następcy Piotra należy zwołanie i kierowanie zgromadzeniami synodalnymi, gromadzenie tego, co wynika z ich prac i przedstawienie następnie właściwych wskazań duszpasterskich.

Drodzy przyjaciele, Afryka to kontynent, który posiada niezwykłe bogactwo ludzkie. Obecnie liczba jej ludności sięga prawie miliarda osób a jej łączna stopa urodzin jest najwyższa w skali światowej. Afryka jest ziemią płodną w życie ludzkie, życie to jednak naznaczone jest niestety wielkim ubóstwem i doświadcza często wielkich niesprawiedliwości. Kościół angażuje się w ich przezwyciężenie siłą Ewangelii i konkretną solidarnością wielu instytucji i inicjatyw charytatywnych. Prośmy Maryję Pannę, aby błogosławiła II zgromadzeniu synodalnemu dla Afryki oraz wyjednała pokój i rozwój dla tego wielkiego i umiłowanego kontynentu.

Następnie papież odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego oraz pozdrowił zgromadzonych kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku.

W naszym języku Ojciec Święty powiedział:

Bardzo serdecznie pozdrawiam Polaków. Wspominając świętego Franciszka, szczególnie pozdrawiam dzisiaj wspólnoty franciszkanów, którzy świętują w Krakowie osiemsetlecie zatwierdzenia „reguły zakonnej" i ich charyzmatu. Módlcie się ze mną, by wiernie trwali w miłości Chrystusa ubogiego, czystego i posłusznego, niosąc ludziom ewangeliczną radość. Całej rodzinie franciszkańskiej i wam wszystkim z serca błogosławię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
26°C Czwartek
dzień
26°C Czwartek
wieczór
wiecej »