Wiara ma znaczenie dla rozwoju ludzkości, bo daje motywację do właściwego działania – wskazał kard. Peter Turkson w Sztokholmie na seminarium zatytułowanym: „Woda a religie. Wkład organizacji religijnych w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju związanych z wodą”.
Seminarium odbyło się w stolicy Szwecji 29 sierpnia z udziałem przedstawicieli różnych religii w ramach obchodów Światowego Tygodnia Wody.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zwrócił uwagę, że z perspektywy katolickiej nasza planeta i jej zasoby są darem Boga dla ludzkości. Wynika stąd, że winni się nim dzielić wszyscy bez wyjątku ludzie z jednego pokolenia na drugie.
„Te podstawowe stwierdzenia można też łatwo znaleźć w innych religiach i tradycjach duchowych, niezależnie od ich własnej specyfiki – powiedział kard. Turkson. – Dlaczego jest to tak ważne dla rozwoju? Przede wszystkim dlatego, że nauka może tylko wyjaśnić konkretną rzeczywistość, wskazać przyczyny, określić wymiary zanieczyszczenia, przewidzieć jego negatywne skutki i zaproponować środki zaradcze”. Nie może ona jednak dać motywacji do zgodnego z moralnością działania, a tę właśnie daje religia. Szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju przypomniał tu słowa Papieża Franciszka z encykliki „Laudato si’”: „Każde rozwiązanie techniczne będzie bezsilne w obliczu poważnych problemów świata, jeśli zapomnimy o wielkich motywacjach umożliwiających poświęcenie i życzliwość”.
Kard. Turkson przytoczył konkretne przykłady, jaki wkład mogą wnieść organizacje religijne, gdy chodzi o kwestie związane z wodą. Na pierwszym miejscu wymienił wychowanie młodzieży do solidarności, altruizmu i odpowiedzialności, które pomoże jej kiedyś być uczciwymi administratorami i politykami. Dalej zachęcił do ukazywania przy nauczaniu Pisma Świętego i tradycji duchowych, że woda jest cenna i często stosuje się ją w liturgii. Winno się jej zatem używać z szacunkiem i wdzięcznością. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zaproponował też organizowanie międzyreligijnych kampanii w obronie czystości rzek czy jezior oraz troskę o gospodarowanie wodą zgodne z poszanowaniem ludzkiej godności i dobra wspólnego.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.