Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej (WSFH) w Toruniu, która będzie kształcić na studiach licencjackich, podyplomowych i kursach, w poniedziałek uroczyście zainaugurowała pierwszy rok działalności. Uczelnię założyła i poprowadzi Prowincja Św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych.
"Profil tych studiów wydatnie służy sprawie dialogu, który do siebie zbliża i ma decydujące znaczenie dla pokojowego współistnienia. Nie trzeba uzasadniać, że fundamentem każdego dialogu jest poznawanie innych ludzi, ich tożsamości kulturowej. Na tę podstawę składają się język, religia i obyczaje" - powiedział w czasie inauguracji ordynariusz toruński bp Andrzej Suski.
"Dla chrześcijan dialog z żydami, a w tym kierunku idzie działalność szkoły, jest powinnością wynikającą z przesłanek głęboko religijnych, o tym trzeba pamiętać" - dodał biskup.
WSFH prowadzi stacjonarne studia licencjackie filologii hebrajskiej, na które zgłosiło się 50 osób, ale jeszcze nie wszyscy złożyli potrzebne dokumenty. Czesne za semestr wynosi 2 tysiące złotych. Uczelnia będzie też kształcić na studiach podyplomowych filologii hebrajskiej, archeologii biblijnej i judaizmu oraz zorganizuje kursy języka hebrajskiego i jidysz oraz kursy dla przewodników po Ziemi Świętej.
"To wydarzenie historyczne. Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej przy toruńskim klasztorze ojców franciszkanów otwieramy w 800-lecie naszego zakonu. To dla nas ogromna radość, jest w nas wielki zapał i nowy duch" - powiedział dziennikarzom rektor uczelni, franciszkanin o. dr Maksymilian Marek Tandek.
Uczelnia będzie mieścić się w zaadaptowanych pomieszczeniach klasztoru i nowym budynku o powierzchni 2,7 tys. m kw., który jest prawie gotowy, ale jeszcze od końca roku będą trwały prace wykończeniowe. W nowym obiekcie mieścić będą się sale dydaktyczne, biblioteka z czytelnią, aula i pokoje dla studentów. Koszt inwestycji wyniesie 23,4 mln zł, z czego 1 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Pomoc w prowadzeniu WSFH zadeklarowali przedstawiciele środowisk żydowskich. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod uczelnię w czerwcu uczestniczyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i były ambasador Izraela w Warszawie Szewach Weiss.
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej jest drugą uczelnią w Toruniu prowadzoną przez zakonników. Od 2001 r. funkcjonuje założona przez redemptorystów Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.