Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej (WSFH) w Toruniu, która będzie kształcić na studiach licencjackich, podyplomowych i kursach, w poniedziałek uroczyście zainaugurowała pierwszy rok działalności. Uczelnię założyła i poprowadzi Prowincja Św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych.
"Profil tych studiów wydatnie służy sprawie dialogu, który do siebie zbliża i ma decydujące znaczenie dla pokojowego współistnienia. Nie trzeba uzasadniać, że fundamentem każdego dialogu jest poznawanie innych ludzi, ich tożsamości kulturowej. Na tę podstawę składają się język, religia i obyczaje" - powiedział w czasie inauguracji ordynariusz toruński bp Andrzej Suski.
"Dla chrześcijan dialog z żydami, a w tym kierunku idzie działalność szkoły, jest powinnością wynikającą z przesłanek głęboko religijnych, o tym trzeba pamiętać" - dodał biskup.
WSFH prowadzi stacjonarne studia licencjackie filologii hebrajskiej, na które zgłosiło się 50 osób, ale jeszcze nie wszyscy złożyli potrzebne dokumenty. Czesne za semestr wynosi 2 tysiące złotych. Uczelnia będzie też kształcić na studiach podyplomowych filologii hebrajskiej, archeologii biblijnej i judaizmu oraz zorganizuje kursy języka hebrajskiego i jidysz oraz kursy dla przewodników po Ziemi Świętej.
"To wydarzenie historyczne. Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej przy toruńskim klasztorze ojców franciszkanów otwieramy w 800-lecie naszego zakonu. To dla nas ogromna radość, jest w nas wielki zapał i nowy duch" - powiedział dziennikarzom rektor uczelni, franciszkanin o. dr Maksymilian Marek Tandek.
Uczelnia będzie mieścić się w zaadaptowanych pomieszczeniach klasztoru i nowym budynku o powierzchni 2,7 tys. m kw., który jest prawie gotowy, ale jeszcze od końca roku będą trwały prace wykończeniowe. W nowym obiekcie mieścić będą się sale dydaktyczne, biblioteka z czytelnią, aula i pokoje dla studentów. Koszt inwestycji wyniesie 23,4 mln zł, z czego 1 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Pomoc w prowadzeniu WSFH zadeklarowali przedstawiciele środowisk żydowskich. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod uczelnię w czerwcu uczestniczyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i były ambasador Izraela w Warszawie Szewach Weiss.
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej jest drugą uczelnią w Toruniu prowadzoną przez zakonników. Od 2001 r. funkcjonuje założona przez redemptorystów Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.