Gdzie działa Bóg, a gdzie Jego pomysły realizuje związana z o. Adamem Szustakiem OP Fundacja "Malak"? Czasem ciężko to odróżnić. Jedno jest pewne - pomysłów na jesień tu nie brakuje.
Fundacja działa w sercu Krakowa, a jednocześnie jest nieco schowana przed światem - do otoczonego zielenią mieszkania przy ul. Batorego 15 nie dociera już bowiem zgiełk ulicy i stukot tramwajów. Jest cicho i spokojnie, a to sprzyja wsłuchiwaniu się w głos Boga i odkrywaniu tego, co On chce powiedzieć ludziom.
- Główny cel "Malaka"? Ewangelizacja i promowanie wiary, Bożego sposobu i pomysłu na życie. Organizujemy więc spotkania pod hasłem: "Gość w dom" oraz rekolekcje, czyli pełne łaski wieczory i weekendy - mówi Jola Szymańska, znana w wirtualnej (choć nie tylko) rzeczywistości jako autorka bloga "Hipster Katoliczka".
W fundacji zajmuje się jej PR, czyli dbaniem o dobry wizerunek "Malaka". Robi to bardzo skutecznie, bo miejsca (bezpłatne) na różne spotkania rozchodzą się zawsze jak świeże bułeczki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też rzeczy, jakie można kupić w "Malakowym" sklepie: płyty z dobrą, chrześcijańską muzyką (22 września odbędzie się premiera wydanej przez fundację płyty zespołu "Owca"), audiobooki o. Szustaka czy torby na zakupy z Bożym przesłaniem. Fundacja jest również dobrze rozpoznawalna - nie tylko w Krakowie i środowiskach dominikańskich, ale także w całej Polsce i poza jej granicami.
Monika Łącka /Foto Gość Całkowity dochód ze sprzedaży rzeczy, jakie można znaleźć w sklepie fundacji, przeznaczony jest na działalność ewangelizacyjną i dobroczynną
Weekendy Pełne Łaski oraz Wieczory Pełne Łaski to jedno wielkie uwielbienie, podczas którego Duch Święty działa bardzo mocno, a uczestnicy doświadczają obecności żywego Boga. Wieczory odbywają się w kościele Matki Bożej Saletyńskiej na krakowskim os. Cegielnianym, a weekendy - w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Zarówno podczas wieczorów, jak i weekendów jest czas na Mszę św., konferencję (od duchowej strony nad wszystkim czuwa o. Szustak), adorację Najświętszego Sakramentu i uwielbienie. Najbliższy Weekend Pełen Łaski odbędzie się od 4 do 6 listopada - warto się nim zainteresować, bo zapisy na te rekolekcje wciąż trwają!
Również spotkania z cyklu "Gość w dom" to głoszenie Boga i ewangelizacja w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Swoim świadectwem w skromnych progach fundacji dzielili się już m.in. o. Paweł Kozacki OP, o. Tomasz Nowak OP, Małgorzata i Karol Sobczykowie ze Wspólnoty "Głos na Pustyni", Maja Krzemień, Piotr Żyłka, wolontariusze Domów Serca, raper Tau i Agnieszka Musiał - wokalistka zespołu New Life’m.
Jesienią gościem cyklu ponownie będzie Agnieszka Musiał, która jednocześnie będzie promować swoją pierwszą solową płytę, poprzez którą chce chwalić Boga i pozytywną muzyką pokazywać, że warto zanurzyć się w uwielbieniu, zamiast pielęgnować w sobie smutek i melancholię.
To nie wszystko - fundacja prowadzi też akcje charytatywne, dzięki którym udało się pomóc konkretnym ludziom.
- Podczas jednej z akcji (mocno wypromowanej przez o. Szustaka) w Wielkim Poście tego roku wsparliśmy jedyny w Polsce i znajdujący się w Łodzi dom dziecka dla dzieci chorych. Dzięki tej wielkopostnej jałmużnie udało się zebrać ponad 381 tys. zł. W 2015, zainspirowani darowizną 10-letniego Franka, zbudowaliśmy też plac zabaw dla dzieci z domu dziecka w Jerozolimie - opowiada J. Szymańska. Fundacja pomogła też kilku ciężko chorym osobom i nieustannie zbiera pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnej Basi Turek.
Na koniec warto wyjaśnić jeszcze jedną, ważną rzecz. Nazwa fundacji wielu osobom, które słyszą ją po raz pierwszy, z niczym się nie kojarzy. A szkoda, bo Malak to anioł, o którym Biblia mówi na każdym kroku. - To on w imieniu Jahwe rozmawia z Mojżeszem w płonącym krzaku, on chroni Izraelitów przed egipskimi wojskami i prowadzi ich przez pustynię. Często trudno odróżnić, gdzie działa sam Bóg, a gdzie Jego pomysły realizuje Malak. To on jest naszym patronem i wzorem - tłumaczy J. Szymańska.
Szczegółowe informacje o fundacji, która działa od 2012 r., a jej pomysłodawcą był o. Szustak, można znaleźć na: www.fundacjamalak.pl i na jej profilu na Facebooku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.