Szkocja: Edukacja seksualna od 4. roku życia

Od obecnego roku szkolnego w większości dzielnic Glasgow wprowadzono całościowy program edukacji seksualnej od 4-5. roku życia do 17-18 lat. Nigdy dotychczas w W. Brytanii lekcji na ten temat nie rozpoczynano tak wcześnie.

"Szkocja ma najwyższy w W. Brytanii, najwyższy w UE i drugi co do wielkości w świecie zachodnim procent nastolatek zachodzących w ciążę. Rosną też wskaźniki chorób przekazywanych drogą płciową. Oświata seksualna jest odpowiedzią na ten problem społeczny" - powiedział PAP Ian Canpsey z działu oświaty rady miejskiej Glasgow.

"Z sondażu, który przeprowadziliśmy po zakończeniu wstępnego programu pilotażowego wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, wynika, że inicjatywa rozszerzenia lekcji wychowania seksualnego spotkała się z ogromnym poparciem. Rodzice na każdym etapie mogą ustosunkować się do programu nauczania i wnieść swoje uwagi" - dodał.

Dzieci rozpoczynające naukę zwykle w wieku 5 lat (w niektórych przypadkach od 4. roku życia) będą poznawać nazwy różnych części ciała, łącznie z organami rozrodczymi, w drugiej klasie zapoznają się m.in. z cyklem życia motyla. W wieku 9 lat będą uczyć się o dojrzewaniu. W szkole średniej (14-15 lat) poznają sposoby zapobiegania ciąży, a w wieku 17-18 będą się uczyć o chorobach wenerycznych, HIV i Aids.

"Wszystkie te kwestie będą poruszane w kontekście stosunków międzyludzkich z uwypukleniem zasad odpowiedzialności, poszanowania drugiej osoby, wartości życia rodzinnego. Nie jest to nauka o seksie. Jej celem jest opóźnienie wejścia młodzieży w życie seksualne i wyrobienie u niej zdrowego stosunku do własnego ciała" - wskazuje Canpsey.

Z programu wyłączone są szkoły wyznaniowe. 56 szkół katolickich w Glasgow uznało, że zachowa własne, dotychczasowe podejście do tematu. Inicjatywa władz miejskich Glasgow została też skrytykowana jako niestosowna dla małych dzieci, odbierająca im wrodzoną niewinność.

Konserwatywna rzeczniczka ds. szkół w Szkocji Liz Smith powiedziała piątkowemu dziennikowi "The Scotsman", iż "wielu rodziców ma zastrzeżenia co do przyjęcia oświaty seksualnej za priorytet już w pierwszym roku nauczania szkolnego".

Smith uważa, że oświata seksualna dzieci jest "kwestią skomplikowaną i drażliwą". Zastanawia się nad oczekiwaniami, które w tak młodym wieku będzie im stawiać szkoła.

Program oświaty seksualnej przetestowany w Glasgow może zostać od najbliższego roku szkolnego rozciągnięty na inne rejony Szkocji, której system oświaty jest inny niż w Anglii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
29°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
22°C Sobota
dzień
wiecej »