Reklama

II Marsz Nadziei i Życia

Ulicami Krakowa przeszedł w sobotę "II Marsz Nadziei i Życia", którego celem było nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom Krakowa sytuacji chorych na białaczkę.

Reklama

Marsz zorganizowała już po raz drugi Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie".

Uczestnicy marszu przeszli z krakowskiego Magistratu przez Rynek Główny pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej. Tam uwolnili zielone balony, do których były przyczepione listy chorych.

Wcześniej w Urzędzie Miasta działał punkt informacyjny dla potencjalnych dawców szpiku kostnego, a znani krakowscy aktorzy czytali napisane przez osoby chore, opisujące ich nadzieje, marzenia, plany, postanowienia.

W akcji wzięli udział m. in. Dorota Segda, Magdalena Waloch, Krzysztof Globisz i Tadeusz Huk.

Założycielką Fundacji "Podaruj Życie" jest Urszula Smok, która chorowała na białaczkę i jest po przeszczepie szpiku. Celem Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.

Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najbardziej skutecznych, ale jednocześnie najdroższą metodą leczenia białaczki. Aby był możliwy, konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30 proc. chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Rocznie w Polsce ok. 3,5 tys. osób zapada na białaczkę i inne choroby krwi. Około 70 proc. chorych nie posiada dawcy wśród najbliższej rodziny. Zachodzi wówczas konieczność poszukiwania odpowiedniej osoby w bankach i rejestrach dawców niespokrewnionych.

Szansa doboru dawcy niespokrewnionego o identycznym układzie antygenów zgodności tkankowej jak biorca jest jak 1 do 10-20 tys. Dlatego też, aby banki skuteczne spełniały swoją rolę, muszą posiadać w swoich rejestrach olbrzymią ilość potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 60 tysięcy osób, natomiast na całym świecie w bankach dawców niespokrewnionych jest zarejestrowanych ok. 13 mln.

Fundacja "Podaruj Życie" zajmuje się m. in. tworzeniem takiego rejestru - współpracuje przy tym z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, poprzez który wchodzi w sieć Banku Światowego. Koszt przebadania jednego dawcy przy większej grupie osób według standardów Banku Światowego wynosi ok. 500 - 600 zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama