Reklama

Wypych: Prezydent nie chce brać udziału w politycznej "wojence"

Prezydent Lech Kaczyński nie chce brać udziału w politycznej "wojence"; po informacjach o przebiegu sprzedaży stoczni nie zamierza organizować spotkania na wysokim szczeblu na wzór tego, jakie odbyło się w sprawie tzw. afery hazardowej - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Paweł Wypych.

Reklama

Podkreślił w wywiadzie dla TVP Info, że prezydent podchodzi do sprawy stoczni w sposób "wyjątkowo rozważny i poważny".

Wypych ocenił, że spotkanie w sprawie afery hazardowej, w której uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, było "poważną próbą" ze strony prezydenta i "próba ta okazała się nieudana".

Dodał, że podczas konferencji prasowej dotyczącej tzw. afery hazardowej premier Donald Tusk "ogłosił stan oblężenia i mamy teraz do czynienia z takim językiem już raczej wojennym". "Pan prezydent na pewno nie chciałby być wplątany do tej wojenki" - podkreślił Wypychm, odpowiadając na pytanie, czy Lech Kaczyński zamierza zorganizować spotkanie w sprawie informacji o możliwych nieprawidłowościach przy sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Pytany, czy powinna zostać powołana specjalna komisja śledcza ds. stoczni, powiedział, że potrzebna jest komisja śledcza do sprawy tzw. afery hazardowej, która być może "powinna mieć nieco szerszy charakter". Komisja - zdaniem Wypycha - mogłaby się zająć "zbadaniem funkcjonowania państwa".

"Mam nadzieję, że to byłaby bardziej komisja w stylu +Jan Rokita+ niż +Sebastian Karpiniuk+" - dodał.

W ubiegłym tygodniu szef CBA Mariusz Kamiński przesłał do Kancelarii Prezydenta, kancelarii premiera i do prezydiów Sejmu i Senatu materiały CBA dotyczące nieprawidłowości przy sprzedaży majątku Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecin.

W niedzielę "Wprost" ujawnił materiały raportu CBA. Wynika z nich, że urzędnicy Agencji Rozwoju Przemysłu mieli czynić wszystko, by przetarg na stocznie w Gdyni i Szczecinie wygrał katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights.

W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie sprawdzające z doniesienia szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego o domniemanych nieprawidłowościach przy sprzedaży składników majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie oraz o domniemanym niedopełnieniu obowiązku złożenia zawiadomienia w tej sprawie przez szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Również na poniedziałek CBA zapowiedziało skierowanie zawiadomienia do prokuratury w sprawie przestępstwa przy sprzedaży stoczni.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że w sprawie sprzedaży majątku stoczni jego resort nie faworyzował nikogo. Niepoważne jest - według niego - zarzucanie resortowi, że naraził interes gospodarczy państwa. Również prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski podkreślił, że "nie było żadnej możliwości ingerencji w przebieg przetargu i wpływania na jego wynik, bo był przeprowadzany w czasie rzeczywistym, a jedynym kryterium była zaoferowana cena".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama